Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ks. Jan Jędraszek: Post Daniela nie jest kolejną dietą, ale drogą do pogłębienia więzi z Bogiem

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

„Post Daniela to nie jest kolejna dieta na rynku diet, których jest bardzo dużo, ale jest to propozycja biblijna. Jest to post proponowany w Biblii. (…) W Biblii u proroka Daniela jest to zachęta do pogłębienia więzi z Bogiem, podjęcia wysiłku, poprzez który dajemy znak Bogu, że chcemy być z nim bliżej i Jego stawiać na pierwszym miejscu naszego życia” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Jan Jędraszek, autor książki „Prorok Daniel miał rację. Nie tyko biblijne aspekty postu Daniela”. W rozmowie z Anną Czytowską opowiedział, na czym polega post Daniela.

„Post Daniela to nie jest kolejna dieta na rynku diet, których jest bardzo dużo, ale jest to propozycja biblijna. Jest to post proponowany w Biblii” – mówił gość poranka.

Jak zaznaczył, efekty postu są przede wszystkim duchowe.

„Post Daniela u bardzo wielu osób wpłynął na przebudzenie duchowe. Przez 12 lat, kiedy organizujemy rekolekcje z postem Daniela w naszym domu, przyszło tutaj bardzo wiele osób, które mówiły, że przyjechały tutaj może z nie do końca najgłębszych pobudek religijnych – jest pewien procent takich osób – ale w trakcie przeżywania postu przekonują się, że nie chodzi tylko o odchudzanie, oczyszczanie, jakiś detoks, ale pogłębienie życia duchowego. Warto sobie uświadamiać, że post jest jednym z trzech podstawowych uczynków chrześcijańskich – modlitwa, post, jałmużna. Ma on nas zbliżyć do Boga przez podjęcie wysiłku, który mnie kosztuje”.

„Jak pisze w recenzji prof. Chrostowski: to, co miało być trudne i wyczerpujące, okazuje się prawdziwie dobroczynne dla ciała i ducha. Jest to wielka prawda. Z jednej strony gdy podejmujemy post, możemy się obawiać. Dziś cały świat krzyczy: jedz, jedz, bo umrzesz. Tymczasem myślenie Daniela, myślenie postne jest takie: nie musisz jeść wszystkiego. Jedz to, co jest potrzebne, natomiast pozostaw całą resztę, która ci nie służy” – opowiadał ks. Jędraszek.

Zapytany, czy przesadne dbanie o zdrowy tryb życia może stać się bożkiem, odpowiedział:

„Bożkiem może stać się wszystko. Wszystko, co w naszym życiu zastępuje Boga czy chce wedrzeć się na to miejsce centralne, gdzie powinien być Pan Bóg, może być bożkiem. Może to być pogoń za karierę, pieniędzmi, prestiżem. Może być i tak, że ktoś może tak bardzo się tym wszystkim przejąć i ustawić to na najważniejszym punkcie swojego życia, że może się stać to bożkiem. Zawsze przed tym bardzo przestrzegamy.  W Biblii u proroka Daniela jest to zachęta do pogłębienia więzi z Bogiem, podjęcia wysiłku, poprzez który dajemy znak Bogu, że chcemy być z nim bliżej i Jego stawiać na pierwszym miejscu naszego życia”.

Jaki jest aspekt zdrowotny postu Daniela?

„Poprzez 10 dni spożywamy tylko warzywa i owoce, żeby nie przekroczyć 800 kcal dziennie. Wtedy uruchamia się w organizmie i stymuluje proces wewnętrznego oczyszczania. Organizm się przestawia na wewnętrzne odżywianie, czyli pozbywa się różnych nagromadzonych przez lata jakichś złogów, rzezy, które są mu do niczego nie potrzebne, oczyszcza się, zdrowieje, uruchamia się na nowo, wzmacnia system immunologiczny”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-06-04

Więcej informacji z tej kategorii