Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ks. Marcin Sobiech: Św. Klara do dziś zachwyca osobowością i sposobem życia

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Dzisiaj też Klara zachwyca tym sposobem życia, wyrzeczeniem się wszystkiego, pozostawieniem świata i zachwyceniem się Panem Bogiem, a przede wszystkim Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Musimy związać też św. Klarę z tym elementem ogromnego kultu eucharystycznego, którego była propagatorką” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Marcin Sobiech. W rozmowie z Januszem Zalewskim przybliżył postać św. Klary, którą dzisiaj wspominamy.

„Myślę, że Klara zachwycała swoją osobowością i pociągnęła setki kobiet, które chciały naśladować sposób życia Franciszka, ale jednocześnie Klary. Trzeba przyznać, że sama św. Klara była wielokrotnie inspiracją dla św. Franciszka (…) Była inspiracją też dla tysięcy kobiet, które postanowiły porzucić wszystko i zacząć żyć na wzór, który zaproponował światu św. Franciszek z Asyżu, a którym zachwyciła się też św. Klara” – mówił gość poranka.

Zaznaczył, że św. Klara nadal zachwyca także swoją miłością do Jezusa eucharystycznego.

„Dzisiaj też Klara zachwyca tym sposobem życia, wyrzeczeniem się wszystkiego, pozostawieniem świata i zachwyceniem się Panem Bogiem, a przede wszystkim Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Musimy związać też św. Klarę z tym elementem ogromnego kultu eucharystycznego, którego była propagatorką”.

Podkreślił wagę relacji św. Franciszka i św. Klary.

„Klara i Franciszek całkowicie się uzupełniają. Są też przedstawiani w literaturze duchowej jako osoby bardzo mocno przyjaźniące się, jako duchowy brat i siostra. Wobec nich narosło bardzo dużo nieprawdziwych legend mówiących o tym, że byli w sobie zakochani. Oni oboje byli do szaleństwa zakochani w Jezusie Chrystusie. Ten wspólny cel, wspólna idea i wspólny sposób życia, czyli zostawienie świata, wyrzeczenie się wszystkiego, zrezygnowanie ze wszystkiego, było dla nich inspiracją. I jedno, i drugie miało wzrok utkwiony w jedną osobę – w Jezusa Chrystusa”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

Autor adam

2020-08-11

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 listopada

Słowo Życia: 30 listopada

ŚWIĘTO ŚW. ANDRZEJA, APOSTOŁA Mt 4, 18-22 Gdy Jezus przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci,...