Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ks. Michał Siennicki SAC: Choroba nie wybiera, kto jest jakiej religii. Jest to dobra płaszczyzna do wspólnej modlitwy

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

„Papież Franciszek dokumencie podpisanym w zeszłym roku jako główny aspekt dialogu między chrześcijanami i innymi religiami podał pokój. Dzisiaj w kontekście pandemii, która nas dotyka, okazuje się, że chociaż podziały między religiami są i będą, to choroba jest bardzo uniwersalna, bardzo demokratyczna, bardzo ekumeniczna i międzyreligijna. Ona nie wybiera czy jesteś katolikiem, muzułmaninem, żydem czy niewierzącym – dotyka ciebie. Papież mówi, że na tej płaszczyźnie z radością przyjmuje propozycję, żeby ten dzień był dniem postu, modlitwy i czynienia dzieł miłosierdzia” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. dr Michał Siennicki SAC. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżył ideę dnia modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii, który przypada dzisiaj.

„Papież Franciszek, kiedy 3 maja odmawiał modlitwę Regina Coeli, powiedział, że z wielką radością przyjmuje prośbę Wysokiej Komisji Braterstwa Ludzkiego, żeby 14 maja uczynić dniem postu, modlitwy i czynienia miłosierdzia w związku z panującą pandemią, która dotyka nie tylko nas, chrześcijan, katolików, ale wszystkich ludzi na świecie, wszystkie religie” – mówił gość poranka.

Wyjaśnił, czym jest ta komisja.

„Cofnijmy się do 4 lutego 2019 r. Jeśli ktoś śledzi pielgrzymki papieża, to pamięta spektakularną pielgrzymkę papieża do Emiratów Arabskich (…) 4 lutego 2019 r. papież podpisał deklarację. W efekcie tej deklaracji kilka miesięcy później powstała Wysoka Komisja Braterstwa Ludzkiego. Jej przewodniczącym jest kardynał, który przewodniczy Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego (…) Stąd zaproszenie, żeby wierni różnych tradycji, różnych religii tego dnia modlili się wspólnie o ustanie epidemii”.

Zapytany, co odpowiedzieć komuś, komu zgrzyta wspólna modlitwa różnych wyznań i religii, odpowiedział:

„Jeżeli komuś zgrzyta, to zgrzyta od czasów spotkania w Asyżu, które zwołał św. Jan Paweł II.  Modlono się wtedy o pokój. Papież Franciszek w tym dokumencie podpisanym w zeszłym roku jako główny aspekt dialogu między chrześcijanami i innymi religiami podał pokój. Dzisiaj w kontekście pandemii, która nas dotyka, okazuje się, że chociaż podziały między religiami są i będą, to choroba jest bardzo uniwersalna, bardzo demokratyczna, bardzo ekumeniczna i międzyreligijna. Ona nie wybiera czy jesteś katolikiem, muzułmaninem, żydem czy niewierzącym – dotyka ciebie. Papież mówi, że na tej płaszczyźnie z radością przyjmuje propozycję, żeby ten dzień był dniem postu, modlitwy i czynienia dzieł miłosierdzia”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


 

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-05-14

Więcej informacji z tej kategorii