Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

KTN: Zachowując trzeźwość z odwagą brońmy wiary w naszej Ojczyźnie

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Zachowując trzeźwość z odwagą brońmy wiary w naszej Ojczyźnie

Kochani, w minioną niedzielę z całym Kościołem uroczyście prosiliśmy Ducha Świętego, aby zstąpił na nas i odnowił nasze serca. Aby odnowił serca wszystkich mieszkańców polskiej ziemi. Wołaliśmy za św. Janem Pawłem II:   „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!… Tej ziemi!”. To właśnie on, nasz św. Papież przekonywał z mocą, że Polska jest „ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa”. Wszyscy jesteśmy zobowiązani głosić Chrystusa „ze szczególną pokorą, ale i ze szczególnym przekonaniem”. Na tej ziemi, polskiej ziemi, trzeba „odczytać świadectwo [Chrystusowego] Krzyża i Jego Zmartwychwstania”.  Św. Jan Paweł II, jak troskliwy i odpowiedzialny za swoje dzieci ojciec, uświadamiał nam, że z tego Bożego wezwania rodzą się dla nas ogromne zadania i zobowiązania. I pytał w 1979 roku na Placu Zwycięstwa: „Czy do nich naprawdę dorastamy?”.

To pytanie, kochani, powinno stale brzmieć w duszy narodu. Czy naprawdę dorastamy do Bożych zadań i zobowiązań? Czy naprawdę dorastamy do bycia świadkami Chrystusowego Krzyża i Jego zmartwychwstania w naszej Ojczyźnie? Jakie świadectwo dajemy Europie i całemu światu? Czy odważnie stawiamy opór nietrzeźwości, demoralizacji, laicyzacji, cywilizacji śmierci, różnym niebezpiecznym procesom społecznym i politycznym, które występują przeciw Bożemu prawu? A może pod tym względem jest jeszcze gorzej niż wtedy, gdy św. Jan Paweł II zadał nam to pytanie?

W tym miejscu warto przywołać słowa innego wielkiego patrioty ostatnich czasów – bł. ks. Jerzego Popiełuszki.  Na niecały rok przed męczeńską śmiercią w jednym ze swoich kazań pytał: „Może jeszcze do skuteczności ofiarnego kielicha narodu potrzeba więcej naszego osobistego zaangażowania? Może jeszcze za mało naszych dobrowolnych wyrzeczeń, za mało czysto ludzkiej solidarności, za mało odwagi do demaskowania zła, za mało troski o cierpiących, krzywdzonych i więzionych? Może ciągle za dużo w nas egoizmu, [lęku], za dużo pijaństwa, za dużo ludzi, [którzy się sprzedają], [ludzi] bez własnego zdania, chcących wygrywać własne interesy kosztem innych? Może ciągle jeszcze za mało ludzi wiernych ideałom, za które nasi bracia przelewali własną krew?”.

Ten niezwykły rachunek sumienia narodu autorstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, powinien być dla każdego z nas bodźcem do większego zaangażowania się w troskę o wolność wewnętrzną swoją i bliźnich. Także bodźcem do podejmowania dobrowolnych wyrzeczeń, a w tym decyzji o abstynencji od alkoholu. Tylko wtedy damy radę odnieść zwycięstwo nad niewolą nałogów, które stanowią tak wielki problem na polskiej ziemi. Tylko wtedy zwyciężymy nietrzeźwość, egoizm, interesowność, nieprawe myślenie, nieprawe mówienie i działanie w życiu osobistym i społecznym.

Kochani, majowe dni, podczas których w sposób szczególny oddajemy cześć Matce Bożej, są dla nas wspaniałą szkołą cnót. Od Maryi uczymy się współpracować z Bożą łaską, aby stawać się coraz piękniejszymi ludźmi w wymiarze duchowym. W zbliżającą się niedzielę będziemy pamiętać o wszystkich matkach. Będziemy dziękować im za wszelkie dobro, poświęcenie, za ich bezinteresowną miłość. Oby w naszej Ojczyźnie każda matka godnie spełniała swoje powołanie. Oby każda matka otoczona była właściwą opieką, miłością i należnym szacunkiem. Oby wszystkie dzieci, zwłaszcza te będące jeszcze pod sercem swoich matek, były bezpieczne. Oby były kochane.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby kobieta oczekująca dziecka, a także karmiąca je piersią trwała w całkowitej abstynencji od alkoholu. Jeśli spożywa alkohol, nawet sporadycznie i w niewielkich ilościach, szkodzi zdrowiu i sprowadza zagrożenie życia dla swojego dziecka. Niestety, do picia alkoholu w czasie ciąży przyznaje się 30 proc.  Polek. Każdego roku w Polsce rodzi się prawie 8 tysięcy dzieci z poalkoholowymi uszkodzeniami płodu. Jest to wielki dramat, któremu można w 100 proc. zapobiec praktykując abstynencję. Niech majowe święto wszystkich matek pobudzi nas do refleksji, jak ważna jest troska o trzeźwość w naszych rodzinach.  Módlmy się, aby polskie matki przykładem osobistej abstynencji przyczyniały się do odnowy moralnej całego narodu.

 

      2024-05-24 Ku Trzeźwości Narodu - Zachowując trzeźwość z odwagą brońmy wiary w naszej Ojczyźnie

Autor E. S.

2024-05-24

Więcej informacji z tej kategorii

Łapy: Próba porwania dziecka

Łapy: Próba porwania dziecka

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy chcieli uprowadzić dziecko. Do szokującego zdarzenia doszło w...