Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ku Trzeźwości Narodu: Droga Adwentu

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W niedzielę po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni do pójścia adwentową drogą. Adwent jest w swojej istocie głębokim wezwaniem na spotkanie z Jezusem, jest także wezwaniem do czuwania, do nawrócenia. Jest okazją do przemiany naszych serc. Mamy na nowo uświadomić sobie, co jest naprawdę ważne w naszym życiu.

Pomyślmy, kochani, ile wysiłku włożylibyśmy w przygotowanie, gdybyśmy otrzymali zaproszenie od jakiegoś władcy ziemskiego na ucztę w jego pałacu. A tutaj zapraszającym jest sam Jezus Chrystus, Król Wszechświata! Nasz Pan i Zbawiciel. Czy naprawdę uświadamiamy sobie wagę tego zaproszenia? Czy spotkanie z Jezusem jest dla nas czymś ważnym?

W środę przeżywaliśmy święto św. Andrzeja Apostoła, rybaka z Betsaidy, młodszego brata św. Piotra. Początkowo był on uczniem św. Jana Chrzciciela. Jednak, gdy usłyszał od niego, że Jezus jest Barankiem Bożym, wtedy poszedł za Jezusem. A gdy spotkał swego brata Szymona Piotra, zaświadczył: „Znaleźliśmy Mesjasza – to znaczy Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa” (por. J 1, 35-41).

Jakże piękne jest to świadectwo, które św. Andrzej przypieczętował swoją męczeńską śmiercią na krzyżu. W jednym z apokryfów czytamy, że Apostoł patrząc na krzyż, na którym miał umrzeć, powiedział: „O dobry krzyżu(…), weź mnie spośród ludzi i zwróć mnie Mistrzowi mojemu, aby Ten, który mnie przez ciebie odkupił, przez ciebie również mnie otrzymał”.

Kochani, droga Adwentu to droga świadectwa. Patrzymy uważnie na św. Jana Chrzciciela, który wskazuje na Jezusa i mówi swoim uczniom, że to jest Mesjasz. Jan Chrzciciel ma świadomość, że niektórzy go zostawią, aby stać się uczniami Jezusa. Jednak nie waha się świadczyć, bo wie, że tylko Chrystus może dać zbawienie. On sam jest tylko głosem, który wzywa ludzi do nawrócenia, do prostowania ścieżek życia, do pójścia za Jezusem.

Św. Jan Chrzciciel, ten wielki patron ludzi praktykujących dobrowolną abstynencję, uczy nas świadectwa. Kochani abstynenci, naszą misją jest świadczenie o Jezusie. Mówienie o Nim innym. Wzywanie do zmiany życia i dawanie swoim życiem świadectwa, że dobrowolne wyrzeczenie się napojów alkoholowych ma sens zawsze, a zwłaszcza ma sens w dzisiejszym uzależnionym świecie. Pomaga osiągnąć wewnętrzną wolność, daje radość i wspiera innych w dobrych postanowieniach.

Pięknie o tym powiedział młody mężczyzna, który kilka lat temu podjął decyzję o dobrowolnej abstynencji od alkoholu. Kierowały nim dwa pragnienia. Pragnął, aby jego dzieci nigdy nie widziały go nietrzeźwym. A po drugie, dobrowolnym wyrzeczeniem chciał wesprzeć walkę o odzyskanie trzeźwości swojego krewnego. Po tych kilku latach stwierdził, że była to wspaniała decyzja. Wprawdzie spotyka się czasem z żartami na swój temat w czasie spotkań towarzyskich, ale on czuje się po prostu wolny i szczęśliwy. On nie musi pić. Doświadcza też, że w jego obecności łatwiej jest innym odmówić, gdy ktoś częstuje alkoholem.

Jeśli więc ktoś ma obawę przed decyzją o abstynencji, to zapewniam, że naprawdę warto iść tą drogą. Naprawdę warto! Niech czas Adwentu będzie dla nas takim błogosławionym czasem. Czasem kiedy nie spożywamy, nie kupujemy i nie częstujemy innych alkoholem.

Prośmy dzisiaj św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła, abyśmy nie lękali się iść za Jezusem i z odwagą przyprowadzali innych do Niego. Abyśmy też dobrze przygotowali się na święta Bożego Narodzenia i na  powtórne przyjście Chrystusa w chwale. Kroczmy zatem adwentową drogą podejmując abstynencję i dzieląc się z innymi radością życia w prawdziwej, Chrystusowej wolności.

      2022-12-02 Ku Trzeźwości Narodu - Ks. Bp Tadeusz Bronakowski

Ks. Bp Tadeusz Bronakowski

Autor ES

2022-12-02

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 1 lutego

Słowo Życia: 1 lutego

ŚRODA CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO Mk 6, 1-6 Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego...