Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łapy: Rondo imienia ks. Sławomira Banacha

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Rondo u zbiegu ul. Granicznej, płk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego i Wodociągowej w Łapach ma swojego patrona. Jest nim ks. Sławomir Banach, były proboszcz parafii pw. Św.Piotra i Pawła.

Wszystko zaczęło się od inicjatywy mieszkańców, którzy zebrali 562 podpisy. To właśnie na ich wniosek Rada Miasta Łapy rozpoczęła prace nad nadaniem  imienia ks. Banacha jednemu z rond w Łapach. Droga była długa, ale w połowie lutego br. na nadzwyczajnej sesji zdecydowano, że rondo u zbiegu ulic Granicznej, ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego i Wodociągowej w Łapach będzie nosiło imię księdza Sławomira Banacha.

Uroczystości nadania imienia odbyły się w minioną niedzielę, 27 czerwca. Nie obyło się bez donośnych przemówień, poświęcenia ronda przez Ks. Bp. Janusza Stepnowskiego oraz przecięcia wstęgi przez Burmistrza Łap, Krzysztofa Gołaszewskiego.

To człowiek, który pozostawił po sobie wyremontowane wnętrza kościoła – mówi Burmistrz Łap, Krzysztof Gołaszewski:

      2021-06-28 Krzysztof Gołaszewski o ks. Banachu

Ks. Sławomir przede wszystkim budował wspólnotę wokół siebie – mówi Burmistrz Kolna, Andrzej Duda:

      2021-06-28 Andrzej Duda o ks. Banachu

Śp. ks. Sławomir Jan Banach urodził się w 11 czerwca 1966 roku w Piszu. 27 maja 1995 r. otrzymał święcenia z rąk bp Juliusza Paetza. Na początku swojej drogi kapłańskiej był wikariuszem w parafiach: w Lubielu, Zambrowie pw. Trójcy Przenajświętszej, Tykocinie, Sokołach i Ostrowi Maz. pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. 1 października 2005 r. biskup Stanisław Stefanek powierzył mu funkcję proboszcza w parafii w Koźle, gdzie był też duszpasterzem rodzin w dekanacie Kolneńskim. 30 czerwca 2010 zostaje proboszczem w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach, gdzie również pełni funkcję dekanalnego duszpasterza rodzin. Od 1 marca 2013 do 1 stycznia 2015 pełnił posługę proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie równocześnie będąc też kapelanem Szpitala Powiatowego w Zambrowie i dekanalnym duszpasterzem rodzin. 28 marca 2013 roku biskup Janusz Stepnowski podniósł ks. Sławomira Banacha do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Myszyńcu. Ksiądz zmarł 21 grudnia 2016 roku.

md/pg

Hits: 129

Autor P. G.

2021-06-28

Więcej informacji z tej kategorii