Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: 17. rocznica śmierci Hanki Bielickiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

17 lat temu, 9 marca 2006 roku, zmarła Hanka Bielicka, popularna aktorka teatralna i filmowa, gwiazda estrady i kabaretu. Była mistrzynią monologu, zasłynęła z tego, że wygłaszała teksty w zawrotnym tempie i z nienaganną dykcją.

Hanka Bielicka występowała w licznych kabaretach, jak: “Siedem kotów”, “Szpak”, “U Lopka” i “U Kierdziołka”. Ponad 40 lat była związana z warszawskim Teatrem Syrena, w sumie miała w dorobku 90 ról scenicznych. Zagrała w ponad 20 filmach, między innymi w “Zakazanych piosenkach”, “Cafe pod Minogą”, “Panu Wołodyjowskim”. Ostatnim obrazem, w którym wystąpiła, była produkcja “Ja wam pokażę!”.

Hanka Bielicka występowała na estradzie do ostatnich lat życia, nie schodząc ze sceny bez bisów. Zmarła w 2006 roku, wieku 90 lat. Była laureatką licznych wyróżnień,między innymi została odznaczona Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymała też nagrodę “Prometeusza” za wybitne osiągnięcia estradowe oraz “Brylantową Kolię” przyznaną podczas uroczystości Telekamery 2002.

Hanka Bielicka mieszkała w Łomży przez prawie cały okres dwudziestolecia międzywojennego, a przez całe życie była mocno związana z miastem i jego środowiskiem kulturalnym. Jest autorką nieoficjalnego hymnu miasta “My z Łomży”.

 

Autor ES

2023-03-09

Więcej informacji z tej kategorii