4 czerwca 1991 roku odbyła się największa polowa msza święta przy budowanym wówczas Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. 5 czerwca Ojciec Święty koronował obraz Matki Bożej z łomżyńskiej Katedry, poświęcił Dom Księży Emerytów oraz budynek Wyższego Seminarium Duchownego.
Liturgię na wizytę Ojca świętego przygotowywał ks. infułat Jan Sołowianiuk, który opowiada o wspomnieniach z tamtego wydarzenia.
–Wspominam ten moment z wielką nostalgią, ale z radością i wdzięcznością Bogu, że mogłem być blisko Ojca Świętego. Jako komentator miałem swoje stanowisko tuż przy ołtarzu papieskim.
Wizyta Jana Pawła II wpłynęła na dzieje Kościoła Łomżyńskiego.
–Ukoronowanie obrazu Matki Boskiej Łomżyńskiej i te piękne słowa, które Ojciec Święty wypowiedział na końcu mszy świętej przed błogosławieństwem zwracając się modlitewnie do Matki Bożej Łomżyńskiej, nazywając ją Matką Bożą pięknej miłości. Duchowo diecezja Łomżyńska skorzystała bardzo wiele.
W dzisiejszych czasach należy młodym przybliżać dziedzictwo Jana Pawła II, dodaje ksiądz infułat.
–Myślę, że w katechezie trzeba byłoby dużo mówić na ten temat. Młodzi ludzie, którzy znają Ojca Świętego tylko z opowiadania, z kościoła, z kazań żeby jednak przybliżyć im tę postać naszego wielkiego Papieża, największego z Polaków, największy autorytet moralny świata.
W 1991 roku, kiedy Papież dotarł do Polski oparł swoje nauczanie o Dekalog. W Łomży skupił się na 6. przykazaniu – „Nie cudzołóż”.