Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Będzie zakaz sprzedaży alkoholu nocą? “Temat jest bardzo delikatny”

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Część samorządów w Polsce zdecydowała się na zakaz sprzedaży alkoholu nocą. Czy Łomża pójdzie w tym kierunku?

Według danych, które przekazał nam ratusz, w Łomży wzrosła wartość sprzedanych napojów alkoholowych. W zeszłym roku mieszkańcy oraz przyjezdni przepili 88 milionów złotych, czyli o 12 milionów więcej niż w 2022 roku. Wydano również więcej zezwoleń na sprzedaż alkoholu. W zeszłym roku ratusz wydał ich 189, a rok wcześniej 152.

Renata Szymańska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień mówiła na naszej antenie, że liczba punktów sprzedaży alkoholu i brak jakichkolwiek ograniczeń, wpływa na jego spożycie.

Ja powołuję się na badania, które prowadziła Szwecja, kraje, które same miały problem z alkoholem. Tam sklepy są od siebie oddalone, są ustalone godziny sprzedaży i alkohol nie jest czymś takim jak u nas, że zachodzimy do sklepu i możemy kupić butelkę alkoholu w każdym momencie, od rana do wieczora razem z mąką i cukrem – mówi Renata Szymańska.

Z kolei wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski mówi, że spożycie napojów alkoholowych się nie zwiększyło, a wzrost wartości sprzedaży wynika z podwyżek cen w sklepach i z wyboru droższych alkoholi. Dodaje, że łomżyńscy przedsiębiorcy wnioskują o zwiększenie liczby zezwoleń na jego sprzedaż, co wymaga dokładnej analizy.

Jest wniosek pod którym podpisało się wielu naszych przedsiębiorców. Wnioskują o takie rozwiązanie, gdzie miałoby nastąpić zwiększenie liczby punktów. Nie możemy tego wniosku zostawić bez rozpoznania, musimy się nim zająć i kompleksowo do tego podejść, aby podjąć jak najmądrzejszą i jak najrozsądniejszą decyzję w tym zakresie mimo iż wiadomo, że temat jest bardzo delikatny.

      2024-05-24 Andrzej Stypułkowski

Część samorządów decyduje się na wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu nocą. Jak mówi nam zastępca prezydenta – Łomża na razie takich planów nie ma.

W pierwszym zakresie będziemy chcieli przygotować informację jak wygląda sytuacja pod kątem liczby punktów, pod kątem sprzedaży, żeby radni mieli pełną informację w tym zakresie. Oczywiście na podstawie dyskusji wyciągniemy odpowiednie wnioski wspólnie z radnymi. Natomiast, w którą stronę one będą skierowane to czas pokaże.

      2024-05-24 Andrzej Stypułkowski o analizie

Zastępca prezydenta zapewnia, że taka kompleksowa informacja zostanie przygotowana na jednych z najbliższych komisji rady miejskiej

Autor B. Ś.

2024-05-24

Więcej informacji z tej kategorii

Łapy: Próba porwania dziecka

Łapy: Próba porwania dziecka

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy chcieli uprowadzić dziecko. Do szokującego zdarzenia doszło w...