Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: MBP zaprasza na Narodowe Czytanie ballad i romansów Mickiewicza

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę września w całej Polsce odbędzie się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w jej łomżyńskiej odsłonie – 3 września 2022 r. o godz. 10.00 przed siedzibą Biblioteki na ulicy Długiej 13.

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które po raz pierwszy zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj”. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie późniejszego wieszcza, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Organizatorzy łomżyńskiej odsłony Narodowego Czytania: Prezydent Miasta Łomży, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Teatr Lalki i Aktora, zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty ballad usłyszymy w interpretacji parlamentarzystów, władz Łomży, samorządowców, aktorów Teatru Lalki i Aktora, osób związanych z kulturą, mieszkańców naszego miasta, uczniów łomżyńskich szkół – I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK oraz Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ulicę Długą 13, a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu w plenerze, Narodowe Czytanie odbędzie się w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Bibliotekarze łomżyńskiej książnicy przygotowali filmową zapowiedź wydarzenia, którą można obejrzeć poniżej:

MBP Łomża

Autor P. G.

2022-08-25

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 5 grudnia

Słowo Życia: 5 grudnia

PONIEDZIAŁEK DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Łk 5, 17-26 Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli przy tym faryzeusze i...

Słowo Życia: 4 grudnia

Słowo Życia: 4 grudnia

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU Mt 3, 1-12 W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa:...

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...