Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Radni Przyjaznej Łomży i (jeszcze?)PiS-u o budowie Książnicy

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

– Czy znowu mamy iść w inwestycje, nie wiedząc jakie mamy narzędzia finansowe? Budżet to jest podstawa – mówił przewodniczący klubu radnych Przyjazna Łomża, Dariusz Domasiewicz podczas konferencji zorganizowanej wspólnie z dwójką radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości o budowie Książnicy Łomżyńskiej. Wskazywali między innymi na niejasną kwestię finansowania inwestycji i na zastrzeżenia konserwatora zabytków.

Władze Łomży uznały, że najlepszym rozwiązaniem, aby Mediateka – Książnica Łomżyńska powstała w miejscu biblioteki miejskiej przy ulicy Długiej. Budynek miałby zostać zaadaptowany i rozbudowany.Miasto ma na ten cel 9,5 miliona euro.

Inną wizję na te zadanie mają radni Przyjaznej Łomży oraz dwoje radnych z PiS-u Tadeusz Kowalewski i Marianna Jóskowiak, którzy według naszych nieoficjalnych informacji, mają przejść do klubu Przyjaznej Łomży. W odpowiedzi na nasze informacje Tadeusz Kowalewski przekazuje nam, że o przejściu jego i radnej Jóskowiak do Przyjaznej Łomży nie ma mowy.

Dariusz Domasiewicz przytoczył zeszłoroczną odpowiedź wiceprezydenta miasta, na interpelacje radnych klubu OKS.

– Odpowiedział, że samo finansowanie blisko 10 milionów nie wystarczy na rozbudowę tego budynku i dostosowanie go do potrzeb. Kwota jest niewystarczająca na realizację zadania, ponadto budynek biblioteki nastręcza wielu problemów, które mogą być trudne do wyeliminowania – przypomniał radny Dariusz Domasiewicz i dodał, że budynek jest zabytkowy i piecze nad nim trzyma konserwator zabytków, która ma wiele wątpliwości co do tego pomysłu.

Przewodniczący Przyjaznej Łomży porównał tę sytuację do przebudowy Starego Rynku.

– Pamiętacie państwo jak dłuto trwało, jak dużo to kosztowało w związku z tym, że konserwator zabytków miał swoje wytyczne, które miasto musiało spełnić (…) Nie mamy konkretnej wiedzy ile remont budynku biblioteki na ulicy Długiej miałby kosztować. Czy tak się zaczyna inwestycje?

Według radnych najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie książnicy łomżyńskiej przy ulicy Katyńskiej w pobliżu parku Jana Pawła II.

– Wzywamy pana prezydenta, aby zastanowił się jeszcze raz nad tą inwestycją, a nam jako radnych, którzy firmują budżet miasta, przedstawił prawdziwe koszty jakie mają być związane z tą inwestycją. Nie damy kolejny raz wciągnąć się w inwestycje, które nie maja finału w postaci zapewnionego budżetu – mówił przewodniczący Przyjaznej Łomży.

Radny Tadeusz Kowalewski przypomniał, że zwracał się podczas ostatniej sesji z apelem do władz miasta, żeby rozważyły lokalizację Mediateki Książnicy Łomżyńskiej na ulicy Katyńskiej.

– Jest to miejsce, które spełnia obecne potrzeby biblioteki. Obecna biblioteka ma około 2 tysiące metrów. Ze spotkania w bibliotece wynika, że niezbędna minimalna kubatura to 3 tysiące metrów, których tutaj nie ma, a przy zastrzeżeniach konserwator zabytków jest to trudne lub wręcz niemożliwe. Lokalizacja w tamtym miejscu (przy ul. Katyńskiej przyp. red), dałaby szansę miastu na to, żeby powstał nowoczesny budynek, który by integrował mieszkańców i młodszych i starszych.

Przetarg na wykonanie projektu „Mediateki – Książnicy Łomżyńskiej” ratusz ogłosi jeszcze w tym roku.

2023-12-05

Więcej informacji z tej kategorii