Wyzwania i perspektywy rozwoju ekonomii społecznej – to był temat przewodni konferencji „Ekonomia Społeczna w Subregionie Łomżyńskim”. Była ona zorganizowana przez Fundację Dialog.
Rozmawiano o tym jak ekonomia społeczna może wspierać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i które są poza rynkiem pracy. Konferencja rozpoczęła projekt pod nazwą Łomżyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Jego celem jest rozwój tego sektora na terenie subregionu łomżyńskiego.
– Realizujemy projekt, który będzie trwał 36 miesięcy. Rozpoczęliśmy do 1 lipca tego roku. Najciekawszym elementem jest to, że będziemy przyznawać dotacje na utworzenie stanowisk pracy, a także na zatrudnianie osób w podmiotach ekonomii społecznej, które zechcą się przekształcić w przedsiębiorstwa społeczne. Osoba, która będzie mogła otrzymać dotacje na owe zatrudnienie, musi być osobą zagrożoną wykluczeniem społecznym, a co najmniej osobą bezrobotną, może posiadać stopień niepełnosprawności czy osobą, która korzysta ze świadczeń opieki społecznej – mówi Izabela Dąbrowska z Fundacji Dialog i koordynator projektu.
Podczas konferencji odbyła się między innymi debata ekspercka.
– Debata dotycząca kierunków rozwoju ekonomii społecznej, dotycząca tego w jakim kierunku chcielibyśmy dążyć z tym rozwojem, jak dążyć do tego, żeby więcej samorządów angażowało się w działalność podmiotów ekonomii społecznej. Co robić, żeby samorząd chciał zlecać swoje usługi, bo to jest jeden z usługodawców dla podmiotów ekonomii społecznej, z którego mogą korzystać – mówi Marcin Kruhlej wiceprezes Fundacji Dialog.
Projekt zakłada dotacje na utworzenie 161 miejsc pracy. Fundacja finansuje połowę wynagrodzenia dla danego pracownika.