Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Seniorki przez oszustów straciły kilkadziesiąt tysięcy złotych

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Oszuści nie robią sobie wakacji. Przekonały się o tym dwie seniorki z Łomży, które przez nich straciły łącznie 60 tysięcy złotych.

O szczegółach mówi podkom. Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji:

– Do młodszej z nich, na telefon stacjonarny, zadzwonił mężczyzna podając się za łomżyńskiego policjanta. Oszust poinformował kobietę, że rozpracowuje grupę przestępczą. Mężczyzna dodał, że pieniądze na koncie seniorki są zagrożone, ponieważ w grupie przestępczej działa kasjerka właśnie z jej banku. Następnie ,rzekomy policjant kazał 87-latce wypłacić oszczędności. Jednocześnie zapewniał ją, że od tej chwili kobieta będzie pod stałą ochroną policji.

      2022-07-19 Justyna Janowska o oszustach telefonicznych 1

Mieszkanka Łomży szybko wypłaciła gotówkę i zgodnie z instrukcjami oszusta zapakowała 37 tysięcy złotych do reklamówki, po czym wyrzuciła ją przez balkon. W drugim przypadku pokrzywdzoną była 89-latka:

– Tym razem oszust zadzwonił do kobiety podając się za jej wnuczka. Mężczyzna twierdził, że spowodował wypadek i w związku z tym pilnie potrzebuje pieniędzy. Dodał, że gotówka jest niezbędna na załatwienie formalności prawnych, a on nie chce trafić do więzienia. W trakcie rozmowy telefonicznej, seniorka powiedziała rzekomemu wnuczkowi, że ma w domu 20 tysięcy złotych. Mężczyzna poinformował seniorkę, że po pieniądze zgłosi się jego rzekomy adwokat. To właśnie jemu, po kilkunastu minutach od rozmowy, kobieta przekazała swoje oszczędności.

      2022-07-19 Justyna Janowska o oszustach telefonicznych 2

Kobiety zorientowały się, że padły ofiarami oszustów, kiedy zadzwoniły na numer alarmowy 112 i o wszystkim poinformowały prawdziwych policjantów.

Ważne:

  • Policjanci prowadząc czynności służbowe nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy.
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 112.
  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego – nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

pg/KMP w Łomży

Autor P. G.

2022-07-19

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...

Słowo Życia: 2 grudnia

Słowo Życia: 2 grudnia

PIĄTEK PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU   Mt 9, 27-31 Gdy Jezus przechodził, szli za Nim dwaj niewidomi, którzy głośno...