Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Wystawa zdjęć i pamiątek uczestników bitwy w Czerwonym Borze

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na wystawę zdjęć i pamiątek uczestników bitwy z 1944 roku w Czerwonym Borze. To inauguracja projektu  ,,Czerwony Bór 44. Chwała Bohaterom”, który łomżyńska placówka realizuje w ramach ministerialnego programu ,,Patriotyzm Jutra”.

Chcemy, aby pamięć o bohaterach wciąż była żywa – mówi Anna Kamińska z Biblioteki Miejskiej w Łomży.

-Ważne jest, aby upamiętnić uczestników tej bitwy, oddać im hołd, należną cześć. Zginęło wtedy ok. 100 naszych partyzantów, to byli młodzi ludzie. Sanitariuszka Irena Olejnik, która wtedy poległa miała 17 lat. 

      2024-06-21 Anna Kamińska

Fotografie uczestników bitwy oraz pamiątki po nich zostały przekazane przez rodziny. Mieszkańcy Łomży i okolic chętnie włączyli się do przygotowania tej wystawy – dodaje Anna Kamińska.

-Przyszedł Pan, który powiedział, że ma pamiątki po uczestniku tej bitwy i chciałby je przekazać, więc cieszymy się, że jest odzew łomżyniaków, że ludzie chcą się dzielić tym, co mają, że ważna jest dla nich pamięć o partyzantach poległych w Czerwonym Borze. Ważne jest, aby tą pamięć przekazać młodym ludziom. 

      2024-06-21 Anna Kamińska o wystawie

Wystawę można zwiedzać do końca grudnia tego roku. W ramach projektu odbędzie się także spotkanie z historykiem oraz warsztaty, podczas których uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego stworzą grę terenową. Premierę zaplanowano na październik tego roku.

 

 

Autor W M

2024-06-21

Więcej informacji z tej kategorii

21 lipca: Jezus dobry pasterz

21 lipca: Jezus dobry pasterz

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA (ROK B)   Mk 6, 30 - 34 Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co...