Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łyse: Tradycyjna kurpiowska Niedziela Palmowa w ograniczonej formie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W związku z pandemią władze Gminy Łyse podjęły decyzję o nieorganizowaniu w tym roku imprez towarzyszących tradycyjnej kurpiowskiej Niedzieli Palmowej w Łysych. Odbędzie się jedynie konkurs na palmę.

Co roku w Niedzielę Palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. Lata temu wydarzenie przekształciło się z uroczystości kościelnej i przeglądu konkursowego w dużą imprezę folklorystyczną. Obecnie przyjeżdżając do Łysych można obejrzeć nie tylko procesję z palmami o znacznych rozmiarach, ale także kiermasz sztuki ludowej, kiermasz wydawnictw regionalnych, okolicznościowe wystawy, z wystawą nagrodzonych palm na czele, obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, skosztować potrawy kuchni regionalnej, a nawet kupić zminiaturyzowaną ale regionalną palemkę.

Niestety, pandemia koronawirusa kolejny raz ograniczyła te wyjątkowe uroczystości. Gmina Łyse poinformowała w swoim komunikacie, że imprezy towarzyszące obchodom Niedzieli Palmowej nie odbędą się. Dodatkowo zamknięty dla zwiedzający zostanie kościół pw. św. Anny w Łysych. Odbędzie się jedynie konkurs na palmę.

Poniżej pełny komunikat w tej sprawie:

Szanowni Państwo,

w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną informuję, że imprezy towarzyszące obchodom Niedzieli Palmowej w miejscowości Łyse w 2021 roku nie odbędą się. Ponadto kościół pw. św. Anny w Łysych został zamknięty dla zwiedzających.

W bieżącym roku przeprowadzony zostanie wyłącznie LI Konkurs Palma Kurpiowska z zachowaniem wszelkich obowiązujących wytycznych i zaleceń sanitarnych w związku z obowiązującym stanem epidemicznym oraz potencjalnym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Przypominam również, że zgodnie z zapisami regulaminu LI Konkursu Palma Kurpiowska palmy konkursowe należy dostarczyć bezpośrednio do kościoła pw. św. Anny w Łysych w dniach:

  • 26 marca (piątek) – w godz. 10.00 – 15.00
  • 27 marca (sobota) – w godz. 9.00 – 13.00.

Wójt Gminy
Grzegorz Fabiszewski

red. pg

Autor P. G.

2021-03-19

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 stycznia

Słowo Życia: 30 stycznia

PONIEDZIAŁEK CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO Mk 5, 1-20 Jezus i uczniowie Jego przybyli na drugą stronę jeziora do kraju...

Słowo Życia: 29 stycznia

Słowo Życia: 29 stycznia

IV NIEDZIELA ZWYKŁA Mt 5, 1-12a Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego...

Słowo Życia: 28 stycznia

Słowo Życia: 28 stycznia

WSPOMNIENIE ŚW. TOMASZA Z AKWINU   Mk 4, 35-41 Owego dnia, gdy zapadł wieczór, Jezus rzekł do swoich uczniów:...