Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Mazowieckie: Przedsiębiorcy z Mazowsza wykluczeni?

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Mazowsze w rozpoczynającej się perspektywie unijnej zostało włączone do programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Władze samorządowe zabiegały o to od wielu lat. Jednak zasady konkursu przygotowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wykluczają ze wsparcia mazowieckich przedsiębiorców. Nie ma na to zgody władz województwa, które zwrócą się w tej sprawie m.in. do premiera oraz Komisji Europejskiej.

W przygotowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kryteriach wyboru dla Działania 1.1 „Platformy startowe dla nowych pomysłów – wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu” znalazły się zapisy wykluczające podmioty z Mazowsza. Na wsparcie mogą liczyć tylko przedsiębiorcy, którzy już wcześniej uzyskali wsparcie z Programu Polska Wschodnia. Jako że Mazowsze dołączyło do programu dopiero teraz, przedsiębiorcy z Mazowsza zostali wyeliminowani ze wsparcia. To utrata szansy na udział w działaniu wartym 100 mln euro.

Apelowaliśmy do przedstawicieli rządu o wypracowanie takich zapisów, które umożliwią aplikowanie o środki również przedsiębiorcom z Mazowsza. Nasze stanowisko poparła Komisja Europejska, która uważa, że mazowieccy przedsiębiorcy również powinni być objęci wsparciem. Niestety wygrała polityka – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

      2023-01-31 Adam Struzik

 

Przyjęte kryteria dyskryminują Mazowsze

Kryteria wyboru zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący Program Polska Wschodnia 25 stycznia 2023 r. Zgodnie z nimi, o nawet 600 tys. zł na rozwój projektu będą mogły ubiegać się tylko przedsiębiorstwa, które zakończyły program inkubacji w poprzedniej edycji programu. Wśród nich nie może być zatem firm z Mazowsza. Mówi Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWM:

 

      2023-01-31 Marcin Wajda

 

Samorząd województwa mazowieckiego jednak się nie poddaje. – Będziemy walczyć o traktowanie mazowieckich przedsiębiorców tak samo jak przedsiębiorców z innych regionów. Szczególnie teraz, kiedy mamy kryzys, wzrost cen energii, inflację i inne zjawiska uderzające w przedsiębiorców jest to bardzo ważne – mówi Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Samorząd województwa interweniuje

Marszałek Struzik wystąpił do Komisarz Elisy Ferreiry o zbadanie, czy kryteria wyboru operacji nie naruszają unijnej zasady niedyskryminacji oraz czy są zgodne z ustaleniami z Komisją Europejską poczynionymi na etapie przygotowania programu. Władze województwa chcą się zwrócić także do premiera, a także Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Rzecznika Funduszy Europejskich. Analizują również prawną możliwość zaskarżenia kryteriów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Nie zostawimy tak tej sprawy. Pozbawienie przedsiębiorców pieniędzy europejskich tylko dlatego że działają na Mazowszu, jest absurdalne. Będziemy apelować do rządu o zmianę tej decyzji – podsumowuje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 do wykorzystania jest 2,6 mld euro. Z programu korzystać będzie sześć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, a także po raz pierwszy regionalna część województwa Mazowieckiego. Umożliwił to wprowadzony dzięki staraniom samorządu Mazowsza podział statystyczny regionu. Z programu skorzystają gminy, powiaty, przedsiębiorcy oraz instytucje otoczenia biznesu.

 

xes/mazovia.pl

 

Autor ES

2023-01-31

Więcej informacji z tej kategorii

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

400 tysięcy – taką kwotę otrzymała gmina Zambrów na budowę nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach....