Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Mazowsze: Mazowsze świętowało 25 lat samorządu

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

25 lat temu Sejm przyjął ustawę o samorządzie województwa. Mazowiecki samorząd uczcił i podsumował 25 lat swojej działalności.

Przez te 25 lat udało się samorządowi zrealizować tysiące przedsięwzięć i inwestycji, dokonać zmian w każdym zakątku regionu i tym samym wpłynąć na rozwój mazowieckich miast i wsi. Marszałek województwa, Adam Struzik mówi, że dzisiaj Mazowsze jest synonimem sukcesu.

-Te 25 lat to olbrzymi wkład w rozwój Polski, bo dzisiaj Mazowsze wytwarza 24 procent PKB. Mamy najwięcej zarejestrowanych firm, 850 tysięcy od mikro przedsiębiorstw poprzez małe, średnie, duże. Gdybym tak chciał pokazać takie kroki milowe, to na pewno wejście do Unii, ale też reforma ustawy o finansach publicznych. Jeżeli chodzi o ten obszar największych moim zdaniem sukcesów, to bez wątpienia przejęcie części przewozów regionalnych i utworzenie naszych regionalnych Kolei Mazowieckich.

      2023-06-07 Adam Struzik

Wiceprzewodniczący sejmiku województwa, Marcin Podsędek mówi, że cały samorząd może być dumny z tego co udało się osiągnąć.

– Widzimy jak wzrastał budżet przez te 25 lat, widzimy jak dużo udało nam się zrobić. Mam radość, że przez te 5 lat mogłem być cząstką tej wielkiej sprawy, która zrobiła tyle dobrego i jeszcze oczywiście wiele przed nami.

      2023-06-07 Marcin Podsędek

Przypomnijmy, że 5 czerwca 1998 r. Sejm przyjął ustawę o samorządzie województwa. Zmieniła ona podział terytorialny kraju. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Jednocześnie utworzono na tym szczeblu władzę samorządową, co miało służyć decentralizacji państwa i wzmocnieniu regionów.

fot. mazovia.pl

2023-06-07

Więcej informacji z tej kategorii