Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Mazowsze: Wsparcie Legionowa, Chorzel, Naruszewa i powiatu otwockiego

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Legionowo, Chorzele, Naruszewo i powiat otwocki ze wsparciem sejmiku Mazowsza!

Rozbudowa dróg w powiecie otwockim, utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Legionowie, skweru miejskiego w Chorzelach oraz budowa chodników, ścieżek rowerowych i bezpiecznych przejść dla pieszych w Naruszewie to projekty, które otrzymają ponad 2,6 mln zł dofinansowania w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Umowy z beneficjentami podpisał dzisiaj marszałek Adam Struzik.

„Mazowsze dla równomiernego rozwoju” to jeden z autorskich programów wsparcia samorządu województwa mazowieckiego, do którego nabór jest prowadzony przez cały rok. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, w tym programie dofinansowanie mogą otrzymać duże inwestycje, które mają wpływ na rozwój całego regionu. – Są to bardzo różnorodne projekty. Tym razem podpisujemy umowy na remonty dróg w powiecie otwockim, a także budowę chodników, ścieżek rowerowych i bezpiecznych przejść dla pieszych w Naruszewie. Z kolei Legionowo dzięki naszej pomocy finansowej utworzy centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami. Chorzele postawiły na rozwój zieleni w mieście i będą miały skwer.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Legionowie

Dzięki przeszło 1,3 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego Legionowo zaadaptuje budynek przedszkola na centrum opiekuńczo-mieszkalne. Obiekt w stanie surowym przejdzie przebudowę i zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jego mieszkańcy będą mieli zagwarantowaną niezależność i podmiotowość – oddzielne pokoje, dostęp do bezpiecznego terenu rekreacyjnego, do kuchni i jadalni, wspólnej przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej, łatwy i szybki dostęp do opiekunów dziennych i nocnych oraz do korzystania z usług specjalistycznych. Zaplanowany rozkład pomieszczeń umożliwi mieszkańcom prowadzenie normalnego codziennego życia, przygotowywanie posiłków, odpoczynek, pielęgnowanie relacji z innymi uczestnikami, rodziną i przyjaciółmi.
Teren wokół budynku zostanie ogrodzony, zamontowane zostaną urządzenia małej architektury, w tym kosze i ławki uwzględniające miejsce dla osób niepełnosprawnością. Wybudowany zostanie parking z miejscami dla osób niepełnosprawnością. Przed wejściem do budynku zamontowana zostanie zewnętrzna tyflomapa na postumencie i będzie zainstalowany elektroniczny znacznik informacyjny. Teren zostanie objęty monitoringiem.

Rozbudowa dróg w powiecie otwockim

Samorząd Mazowsza dofinansuje rozbudowę dróg w powiecie otwockim. Wymiana nawierzchni, roboty ziemne, asfaltowanie i wyłożenie zjazdów kostką betonową, budowa chodników oraz ścieżek rowerowych, a także ustawienie oznakowania – to zakres robót na drogach powiatowych nr 2715W i 2716W w miejscowościach Dyzin, Jatne i Celestynów. Całkowity koszt inwestycji to ponad 8,5 mln zł, dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego wyniesie 1 mln zł.

Chorzele ze skwerem miejskim

W Chorzelach przy zbiegu ulic Cmentarnej, Rzemieślniczej i Księżycowej powstanie skwer miejski. Projekt, który otrzyma ponad 189 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”, obejmuje m.in. nasadzenia zieleni, w tym drzew, krzewów i bylin. Zamontowane zostaną także ławki i zegar na postumencie. Utworzone będą ścieżki spacerowe dla mieszkańców.

Bezpieczniej w Naruszewie

Dzięki ponad 93 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa w Naruszewie powstaną obustronne chodniki o łącznej długości 197,5 m. Projekt zakłada również budowę dwóch przejść dla pieszych wraz z aktywnym oznakowaniem i dwoma lampami solarnymi. Inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych w Naruszewie.

Biuro prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Autor M.D.

2023-12-05

Więcej informacji z tej kategorii