Dziś (27.09) nasz wóz transmisyjny z „Nadzieją w Regionie” odwiedził Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Broku, w którym odbyła się konferencja inauguracyjna nową, edukacyjną funkcję ośrodka.
Rozmowy z zaproszonymi gośćmi:
Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej to inspirowana Encykliką Laudato Si, rozbudowana infrastruktura edukacyjno-wypoczynkowa, która w latach 2021-2023 przeszła przebudowę, finansowaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Proces ten przyczynił się do stworzenia warunków do praktycznej edukacji ekologicznej związanej z bezpośrednią bliskością przyrody w oparciu o szeroką interpretację uwzględniającą aspekty biologiczne, fizyczne, chemiczne jak i behawioralne i duchowe.
Podczas konferencji ks. bp. Adam Bab, delegat KEP ds. KSM zwrócił uwagę, że ośrodek prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji drohiczyńskiej i akurat ten podmiot dobrze streszcza, jak wątek przesłania biblijnego i ochrona środowiska się ze sobą spotykają.
– Mamy młodzież, która jest pokoleniem przejmującym odpowiedzialność za przyszłość świata. Świata, który trzeba chronić ze szczególną intensywnością. Młodzi ludzie mają umiejętność sprawnego odczytywania ważnych dóbr, o które trzeba się zatroszczyć, do których mają stosunek bezinteresowny i są gotowi oddać temu serce i zaangażowanie.
Ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM opowiedział o wykonanej ścieżce edukacji ekologicznej, która jest podzielona na trzy strefy.
– Od tej strony duchowej w ośrodku znajduje się ogród biblijny z nasadzeniami, gdzie można znaleźć różne rośliny, które mają odniesienie przyrodnicze i biblijne. Można nawiedzić kaplice Laudato Si, która ma na zewnętrznej stronie umieszczone różne fragmenty encykliki inspirujące do najważniejszych spraw i właśnie w tym miejscu, jest możliwość prowadzenia refleksji biblijnej. Druga część to świetlica naukowa, gdzie jest zaplecze techniczne, naukowe do prowadzenia różnych tematycznych, przyrodniczych, botanicznych warsztatów. Trzecia cześć, to jest ta część misyjno integracyjna, gdzie człowiek może w grupie się integrować w oparciu o istniejącą infrastrukturę.
Zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Sławomir Mazurek mówił, że ten ośrodek wpisuje się w politykę państwa, a szczególnie ministra klimatu i środowiska.
– Temat edukacji i związane z tym elementy rozbudowy infrastruktury są ważnym priorytetem NFOŚ. Bez tego trudno byłoby realizować inne programu, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, czy ekologicznego. Ta edukacja jest potrzebna, żeby zachować trwałość wszystkich dziań, które podejmujemy (…) Ten ośrodek to jest bardzo dobry przykład w jaki sposób realizować skutecznie naszą politykę, politykę państwa w zakresie bezpieczeństwa ekologicznego, edukacji ekologicznej.
Dr inż. Michał Klepka, dyrektor programowy NOEE mówił, że jest to ośrodek, w którym sfera duchowa i naukowa będą się ze sobą łączyć.
– Jest to dla nas wyzwanie, ale rozpoczynamy te przygodę. Mamy świetnie przygotowany ośrodek, mnóstwo różnych ciekawych narzędzi edukacyjnych. W tej chwili dysponując tez programami dydaktycznymi i kontaktami, jesteśmy w stanie bardzo szybko pokazać, jak ten ośrodek zmienia naszą rzeczywistość.
Ośrodek będzie funkcjonować przez cały rok, ale pewne elementy oferty będą miały charakter sezonowy, jak np. domki do apiterapii. Są to domki, które posiadają ule z pszczołami. Wytwarzane przez owady biopolole i mikrowibracje działają uzdrawiająco na organizm.
Szczegóły dotyczące oferty znajdą państwo na stronie osrodekwbroku.pl