Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Orszak Trzech Króli 2021

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Nie w uroczystym korowodzie, przemierzającym miasta i miasteczka naszej diecezji, ale w kościele podczas Eucharystii, przy śpiewie kolęd, odbywały się tegoroczne Orszaki Trzech Króli.

Były inne niż te, do których przyzwyczailiśmy się przez ostatnie lata, ale na pewno nie mniej radosne i rozśpiewane. Tradycją stało się, iż tego dnia korony zakładają zarówno starsi jak i młodsi, bo to w końcu jedyna możliwość, by choć przez chwilę poczuć się królem czy królową.

W Łomży w organizację Orszaku zaangażowane były trzy parafie, z których to wyruszali królowie, by oddać pokłon nowonarodzonemu królowi w stajence na łomżyńskim Skateparku. Kościół pw. Krzyża Świętego w Łomży od rana przyozdobiony był orszakowymi flagami i już od wejścia dawało się odczuć orszakową atmosferę. Do tego jeszcze niebieskie korony rozdawane wszystkim, którzy tego dnia przybyli na mszę św. o godz. 12.00 po której, przed kościołem, wraz z dziećmi ze scholii parafialnej „Promyk Nadziei” oraz z członkami chóru parafialnego „Spes Unica”, odbyło się królewskie kolędowanie.

W innych parafiach łomżyńskich też nie zapomniano o pokłonie Trzech Króli i tego dnia można było spotkać grono aniołów, małych królów i królewny, a nawet całe królewskie rodziny.

W Grajewie orszak odbył się już po raz czwarty, choć w formie inne niż dotychczas. Tradycyjny scenariusz Orszaku Trzech Króli 2021 miał wyrazić prawdy o Narodzeniu Zbawiciela słowami naszych najwybitniejszych poetów. Z powodu pandemii nie mogliśmy jej przedstawić jako ulicznych jasełek. Być może dzięki temu spojrzymy na wszystko w nowy sposób – napisali organizatorzy grajewskiego orszaku i zaprosili wszystkich na koncert online „Z kolędą dla Trzech Króli”. W grajewskim kościele pw. Św. Jana Pawła II zaprezentowały się solistki Stowarzyszenia Kultura Niezależna oraz Partita. W repertuarze można było usłyszeć takie utwory jak: „Uciekali” z musicalu „Metro”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „Jedyna taka noc” zespołu gospelowego Trzecia Godzina Dnia. To była zaprawdę uczta dla ucha i dla ducha.


Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się nie tylko poprzez transmisję, ale przede wszystkim na żywo. „Panu dzięki oddawajmy” zarówno za ten piękny wieczór oraz za dobro, które się dzieje wokół nas – napisali organizatorzy grajewskiego koncertu.

W mniejszych parafiach diecezji też nie zabrakło chęci, by podkreślić uroczysty charakter tego dnia. Tak więc byli i królowie, i aniołowie, i dary dla nowonarodzonego Jezusa i cukierki dla najmłodszych. Ale bez względu gdzie odbywały się orszakowe spotkania, wszystkim towarzyszyło jedno pragnienie – by za rok przejść w uroczystym orszaku, bez zachowywania dystansu społecznego i ukrywania twarzy za maseczką. I niech się tak stanie.

JE

Hits: 0

Autor J. E.

2021-01-07

Więcej informacji z tej kategorii