Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Pacjenci korzystają z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu NFZ

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Ponad 26,7 tys. porad udzielono pacjentom za pośrednictwem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Ta nowa forma pomocy medycznej, którą uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia zyskuje coraz większą popularność.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu funkcjonuje od poniedziałku do piątku, od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta. Połączenie z numerem TPK – 800 137 200  – jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju.

– Za pośrednictwem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu udzielono ponad 26,7 tys. porad, z czego 51 proc. stanowią porady pielęgniarskie oraz 49 proc. porady lekarskieinformuje Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ. – Najwięcej połączeń wykonywanych jest w weekendy oraz w dni powszechnie pomiędzy godziną 18.00 a 23.00. Średni czas oczekiwania na połączenie wynosi zaledwie osiemnaście sekund, a średni czas trwania rozmowy to sześć minut.

Co warto podkreślić porady udzielane są w czterech językach, tj. polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim – ten ostatni jest najbardziej popularny. Na 26,7 tys. porad 763 udzielonych było w językach obcych.

Ze zdalnej konsultacji mogą korzystać także pacjenci niesłyszący. Specjalnie z myślą o nich, TPK oferuje udzielanie porad przez wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego.

Jak wygląda połączenie z TPK?

Po wybraniu numeru z pacjentem połączy się pielęgniarka lub położna. Po sprawdzeniu danych pacjenta pod kątem uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej i zarejestrowaniu zgłoszenia, przeprowadzi wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta. Podczas połączenia pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację, w czasie, której pielęgniarka lub położna może wystawić e-receptę oraz udzielić porad co do dalszego sposobu postępowania. Jeśli pielęgniarka lub położna uzna, że pacjent potrzebuje dodatkowej konsultacji, wówczas przełączy pacjenta bezpośrednio do lekarza, który udzieli pomocy medycznej (w trakcie tego samego połączenia telefonicznego).

Podczas połączenia, w razie potrzeby, lekarz może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny zaleci wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, zaleci pacjentowi wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

NFZ

Hits: 13

Autor P. G.

2021-08-23

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...