Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Podlaska KAS przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku zabytki

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa przekazała blisko tysiąc zabytkowych przedmiotów do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Są to m.in. zabytki archeologiczne, sakralne, broń palna czy książki. 

Przekazane zabytkowe przedmioty zostały zabezpieczone w sierpniu 2020 roku pod Białymstokiem, kiedy to funkcjonariusze podlaskiej policji i Służby Celno-Skarbowej zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie posiadał zabytkowe przedmioty. Zatrzymany wówczas mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnego posiadania i handlu dobrami kultury. Zgodnie z postanowieniem sądu, po zakończeniu postępowania zabytki stały się własnością Skarbu Państwa i możliwe było ich przekazanie do muzeum. Odebrane przez dyrektora Muzeum dr. Waldemara Wilczewskiego zabytki niebawem uzupełnią kolekcję muzeum i będzie można je oglądać na ekspozycji.

Podlaska KAS już po raz kolejny zasiliła zbiory podlaskich muzeów, w ostatnich latach trafiły do nich m.in. średniowieczne bojowe czekany, szable i hełm, unikatowe ozdoby z epoki brązu i żelaza czy zabytkowe ikony oraz grot średniowiecznej włóczni.

fot. podlaskie.kas.gov.pl

Autor W M

2023-11-17

Więcej informacji z tej kategorii