Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: ZUS zachęca do wyjazdu do sanatorium

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Zadbajmy o swoje zdrowie! Wyjazd od sanatorium i rehabilitację układu oddechowego proponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do najczęstszych dolegliwości należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

Starania o wyjazd do sanatorium należy rozpocząć od wizyty u lekarza prowadzącego leczenie, który wypełni wniosek PR-4- informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS woj. podlaskiego.

-W kolejnym kroku osoba, której ten wniosek dotyczy, składa go w dowolnej jednostce ZUS-u, dołączając swoją dokumentację medyczną. Podstawą skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które wydawane jest przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską. Z rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać osoby ubezpieczone w Zakładzie, pracujące zawodowo, którym grozi całkowita lub częściowa niezdolność do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ich stan zdrowia ulegnie poprawie po odbytym turnusie i będą mogły być znów aktywne zawodowo.

      2024-05-22 Katarzyna Krupicka

Wyjazd do sanatorium jest finansowany przez ZUS i trwa ponad 3 tygodnie:

-Rehabilitacja lecznicza schorzenia układu oddechowego trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa koszt pobytu uwzględniając w szczególności zakwaterowanie, wyżywienie oraz opłatę uzdrowiskową. Koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem ZUS refunduje do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej”.

      2024-05-22 Katarzyna Krupicka o wyjeździe do sanatorium

W ubiegłym roku z rehabilitacji leczniczej w sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS skorzystało ponad 50 tys. osób, a z województwa podlaskiego 1,5 tys.

Autor W M

2024-05-22

Więcej informacji z tej kategorii

Łapy: Próba porwania dziecka

Łapy: Próba porwania dziecka

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy chcieli uprowadzić dziecko. Do szokującego zdarzenia doszło w...