Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa – Chrystusa Króla w Wysokiem Mazowieckiem

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W dniach 20-25 marca 2021 r. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych – renowacji Misji Świętych. Prowadził je redemptorysta Ojciec Zbigniew Podlecki. W tym „czasie łaski” przybliżaliśmy się do Boga. 

W trzecim dniu rekolekcji zawierzyliśmy siebie i nasze miasto Sercu Pana Jezusa i przeżyliśmy doniosłą uroczystość poświęcenia pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa – Chrystusa Króla Wszechświata.

Pomnik usytuowany jest w centrum miasta, w miejscu które jest blisko Jego mieszkańców. Przedstawia postać Jezusa Chrystusa, który na wyciągniętej dłoni ofiarowuje swoje Serce.  Wokół figury znajduje się 12 kamieni symbolizujących obietnice, jakie przekazał Pan Jezus podczas objawienia się św. Małgorzacie Marii Alacoque. Na kamiennej tablicy, tuż przy pomniku wyryte są te obietnice, poprzez które Pan Jezus zapewnia nas o swoich łaskach, jeśli się do Niego zwrócimy. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem pieśni „Twemu Sercu cześć składamy” oraz modlitwą wstępną poprowadzoną przez Ojca rekolekcjonistę.

Na początku głos zabrał Ksiądz Prałat Ryszard Niwiński – Dziekan Dekanatu Wysokie Mazowieckie, Proboszcz naszej parafii, pomysłodawca i inicjator powstania pomnika: „Tworzymy dziś wspaniały pierścień wokół pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa – Chrystusa Króla Wszechświata. To jest wyjątkowy Chrystus, Ten który objawił się św. Małgorzacie Marii Alacoque. Chrystus Król, który nie ma ani berła ani korony, ale ma kochające Serce. Przychodzi do nas i chce Je dać każdemu przechodniowi”.

Ksiądz Proboszcz podziękował projektantowi pomnika Panu Dariuszowi Kraszewskiemu, rzeźbiarzowi – Panu Tadeuszowi Tchórzewskiemu oraz wszystkim wykonawcom, którzy przyczynili się do powstania tego wyjątkowego dzieła.  Podziękowania popłynęły w stronę Pana Jarosława Siekierko – Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie za przychylność i wsparcie, a także Rady Miasta za uchwalenie lokalizacji postumentu.  

W dalszej wypowiedzi Ksiądz Proboszcz jednocześnie przypomniał, że: „22 października 2013 roku w naszej parafii miała miejsce Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaś 5 lat później nastąpiło odnowienie Aktów Intronizacji przy udziale przedstawicieli grup społecznych i zawodowych, którzy publicznie wyznali Wiarę. Od prawie 10 lat Wspólnota Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa trwała na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, by w tym właśnie miejscu powstał pomnik Chrystusa Króla i by nasza parafia i całe miasto było oddane Bogu. I dzisiaj tu przyszliśmy zawierzyć się Chrystusowi, oddać się Jemu całkowicie. Ten dzień dzisiejszy jest po to, abyśmy Jezusa obrali za naszego Króla, Jezus daje ten przykład, jak żyć godnie”.

Następnie Ojciec rekolekcjonista poprowadził modlitwę prośby skierowaną do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Króla miłości: „On najdoskonalszy wzór i Nauczyciel miłości, dlatego prośmy aby On i nasze serca uczynił na wzór swojego Boskiego Serca i dlatego w krótkiej modlitwie prośmy o miłość bliźniego według wzoru Chrystusa i po każdym wezwaniu będziemy powtarzali – uczyń serca nasze według Serca swego”.  Potem usłyszeliśmy piękną  modlitwę poświęcenia pomnika:

„Panie nasz Boże (…) prosimy Cię, pobłogosław tę figurę Najświętszego Serca Jezusowego – Chrystusa Króla i spraw, abyśmy stale wpatrując się w Chrystusa naśladowali przykład Jego życia, starali się coraz bardziej do Niego upodobnić, aż ujrzymy Go kiedyś twarzą w twarz, tam gdzie z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen”.

Po modlitwie nastąpiło poświęcenie pomnika, figury Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Burmistrz Miasta w swoim wystąpieniu wyraził serdeczne podziękowania Księdzu Dziekanowi za zajęcie się dziełem powstania pomnika. Podziękował też wszystkim, którzy wsparli Księdza, w tym dziele. Wyraził głęboką nadzieję, że Chrystus którego figura jest ukazana  będzie chronił mieszkańców miasta przed nieszczęściami, np. przed pandemią.

Na zakończenie uroczystości wszyscy księża udzielili błogosławieństwa i odśpiewaliśmy pieśń „Najświętsze Serce Boże”.

Bogu niech będą dzięki za ten wielki dar – pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa – Chrystusa Króla Wszechświata w naszej parafii i naszym mieście.

Wspólnota Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem

 

Autor M. Sz.

2021-03-29

Więcej informacji z tej kategorii