Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Przyjmując Boże miłosierdzie stajemy się zdolni do dawania siebie innym

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Przyjmując Boże miłosierdzie stajemy się bardziej zdolni do dawania siebie, do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na Niedzielę Miłosierdzia, która przypada w II Niedzielę Wielkanocną. 

Bp Szlachetka przypomniał, że Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 roku. To święto jest jednocześnie patronalnym świętem Caritas i rozpoczyna

Tydzień Miłosierdzia: „czas, w  którym zaproszeni jesteśmy do uważniejszego odczytywania potrzeb najuboższych i tych, którzy wołają o pomoc” – czytamy w Słowie.

Tegoroczny 77. Tydzień Miłosierdzia będzie przeżywany pod hasłem: „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”. Bp Szlachetka zauważył, że przypada on na czas, gdy od ponad roku zmagamy się z trudnościami wynikającymi z izolacji. „Ciężko jest z czułością zaakceptować słabość, która nas ogarnia! Dotyka nas samotność, lęk, cierpienie, depresja, śmierć. Młodzież i osoby starsze odczuwają to jeszcze bardziej. Mogłoby się wydawać, że powrót to tego co było, to najlepsze co może nas spotkać. Chrystus jednak zaprasza nas, abyśmy szli naprzód i umieli dostrzegać także to co dobre” – napisał.

Bp Szlachetka przypomniał, że w tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Caritas w Polsce. „Z nadzieją patrzymy na to, co udało się zrobić, zwłaszcza w czasie ciemności, czasie trudnym, często pozbawionym nadziei” – napisał nawiązując do akcji „Pomoc dla Seniora” czy „Wdzięczni Medykom”.

„Mogłoby się wydawać, że w tak niepewnym czasie wielu ludzi będzie starało się zabezpieczyć tylko swoją przyszłość i własne interesy. Widzimy jednak, że ta trudna sytuacja wyzwoliła w nas ogromne pokłady solidarności i zrozumienia!” – podkreślił bp Szlachetka. Dodał, że strumień pomocy i życzliwości przełożył się na pomoc dla Wenezueli, Bejrutu czy Chorwacji, a także dla dotkniętej wojną Syrii w ramach realizowanego programu „Rodzina Rodzinie”. „Obfita pomoc płynie z ludzkich serc, bo mając doświadczenie wspólnoty i perspektywę życia wiecznego jesteśmy zdolni do przekraczania własnych lęków i słabości” – zaznaczył bp Szlachetka.

BP KEP

Autor M. Sz.

2021-04-09

Więcej informacji z tej kategorii