Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Kolejne miejsca pracy dla więźniów z Czerwonego Boru

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Dzięki podpisanemu dziś przez dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze porozumieniu z prezesem Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita pracę znajdzie 16 więźniów. Jest to pierwszy krok w kierunku zatrudnienia dużej grupy więźniów u wysokomazowieckiego pracodawcy.

Praca i zatrudnienie osadzonych jest priorytetowym kierunkiem polityki penitencjarnej i oddziaływań readaptacyjnych Służby Więziennej wobec osadzonych. Działania podejmowane w tym kierunku są elementem wprowadzonego w 2016r. programu „Praca dla więźniów”. Opiera się on na trzech głównych filarach: budowie na terenie zakładów karnych hal produkcyjnych, rozszerzeniu zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów i wreszcie ulgach dla przedsiębiorców i kontrahentów zatrudniających więźniów.

Od początku funkcjonowania programu „Praca dla więźniów” powstało łącznie ok. 3710 miejsc pracy dla skazanych w 50. halach produkcyjnych. W przygotowaniu są kolejne dwie hale. Miejsca pracy w halach przy zakładach karnych nie podlegają sezonowości, zaś umowy zawierane z przedsiębiorcami są długoterminowe, np. 10-letnie. Przedsiębiorca nie musi już podpisywać indywidualnych umów o pracę. Jest możliwość przedłużania umowy, a przedsiębiorcy korzystają z darmowej ochrony obiektów. Niewielu przedsiębiorców wie, że firma, która zatrudnia skazanego, może uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę bądź dotację, może ubiegać się również o zwrot kosztów w formie ryczałtu w wysokości do 35% wynagrodzenia brutto. Na terenie Zakładu Karnego w Czerwonym Borze również powstała hala produkcyjna, w której od 2018r. pracuje 100 więźniów z oddziałów objętych największym rygorem. Głównym źródłem finansowania budowy hal jest Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, który zasilany jest z części pieniędzy wypracowanych przez osadzonych wobec których coraz skuteczniej egzekwuje się obowiązek pracy.

Dzięki podpisanej dziś przez dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze płk. Zbigniewa Jankowskiego z Prezesem Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita Dariuszem Sapińskim umowie już teraz do pracy przystąpi 16 więźniów, odznaczających się bardzo dobrym zachowaniem w trakcie odbywania kary. Docelowo w wysokomazowieckiej Mlekovicie zatrudnienie znajdzie 50 osadzonych.

 

Tekst i zdjęcia: mjr Dariusz Śmiechowski

 

 

Autor ES

2023-03-17

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 marca

Słowo Życia: 30 marca

CZWARTEK PIĄTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU   J 8, 51-59 Jezus powiedział do Żydów: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam...

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

400 tysięcy – taką kwotę otrzymała gmina Zambrów na budowę nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach....