Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Nielegalnie rozprowadzali olej napędowy

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Grupa przestępcza rozprowadzająca nielegalnie olej napędowy rozstała rozbita przez podlaskie oddziały Krajowej Administracji Skarbowe j i Centralne Biuro Śledcze Policji. Członkowie grupy wprowadzali do obrotu w Polsce olej napędowy bez płacenia podatków. Według ustaleń mundurowych gang działał w latach 2016-2018 i w tym czasie mógł wprowadzić do obrotu 160 cystern miesięcznie.

Gang mógł działać na terenie Polski, Łotwy, Litwy i Niemiec – informuje starszy aspirant, Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS:

– Olej napędowy był kupowany od kontrahentów z Litwy, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych w Niemczech, po czym przeprowadzano zmianę jego przeznaczenia na olej smarowy. Z dokumentacji wynikało, że zaklasyfikowany w ten sposób olej był rozprowadzany na Łotwie. Towar ostatecznie nie docierał do tego kraju, a był sprzedawany wśród odbiorców w Polsce jako olej napędowy, za który nie opłacano wymaganych stawek podatku akcyzowego i VAT.

      2021-05-10 Maciej Czarnecki o gangu olejowym 1

Wstępnie straty Skarbu Państwa szacuje się na około 32 miliony złotych:

– Olej napędowy transportowano z Litwy do Niemiec w cysternach, a z Niemiec – aby zakamuflować działania i uniknąć kontroli – przewożono go w pojemnikach typu mauzer na naczepach samochodów ciężarowych. Na podstawie zebranych dowodów śledczy zatrzymali w ubiegłym tygodniu 9 osób na terenie województwa mazowieckiego. Przeszukali kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i użytkowania oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Zabezpieczona dokumentacja, komputery, nośniki danych i telefony są poddawane analizie.

      2021-05-10 Maciej Czarnecki o gangu olejowym 2

Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym osoby usłyszały zarzut kierowania grupą. Decyzją sądu 3 osoby zostały tymczasowo aresztowane, a 6 kolejnych objęto dozorem policyjnym. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

jt

Autor M. Sz.

2021-05-10

Więcej informacji z tej kategorii