Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Prezydent wprowadził stan wyjątkowy na terenach pogranicznych

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Prezydent Andrzej Duda wprowadził stan wyjątkowy na terenach pogranicznych. Obowiązuje on w pasie o szerokości 3 kilometrów przy granicy z Białorusią przez 30 dni.

Stan wyjątkowy obejmuje łącznie 183 miejscowości – 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Decyzja ma związek z rosnącą liczbą imigrantów, którzy z terytorium Białorusi nielegalnie próbują przekroczyć granicę z Polską.

W ciągu ostatniej doby straż graniczna odnotowała 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko – białoruskiej. Rzeczniczka Straży Anna Michalska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że w tym czasie zatrzymano 17 migrantów. Wśród zatrzymanych dominowali obywatele Iraku – w tej grupie było ich piętnastu. Zatrzymano także jednego obywatela Kamerunu i jedną osobę pochodzącą z Nigerii. Straż graniczna zatrzymała także dwie osoby, które usłyszały zarzut pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy. Są to dwaj mężczyźni – obywatele Azerbejdżanu oraz Gruzji.

Dotychczas najwięcej prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy odnotowano w sierpniu tego roku. Rekordowo w ciągu jednej doby próbowało ją przekroczyć ponad 200 osób. Dla porównania w sierpniu 2020 roku nie odnotowano ani jednej próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

IAR

Hits: 21

Autor P. G.

2021-09-02

Więcej informacji z tej kategorii