Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region. Spotkanie w sprawie budowy linii kolejowej do Łomży

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Senator Marek Komorowski spotkał się z ministrem Marcinem Horałą pełnomocnikiem Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP oraz Mikołajem Wild prezesem Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. Przedmiotem spotkania było omówienie kwestii związanych z połączeniem kolejowym z Łomżą w ramach przygotowywanej inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Minister Marcin Horała przedstawił ogólne założenia budowy CPK, który w przyszłości ma być węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Port Lotniczy ma powstać ok. 40 km. na zachód od Warszawy na obszarze ok. 3 tys. hektarów i ma obsługiwać ok. 45 mln. pasażerów. Sama natomiast spółka jest w 100% własnością Skarbu Państwa i zalicza się do spółek o znaczeniu strategicznym z punktu widzenia interesów państwa.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. W ramach tych inwestycji planowane są tzw. szprychy w tym szprycha nr 3, czyli połączenie z Łomżą, dla której w ubiegłym roku ogłoszone zostało postępowanie na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe. W ramach tej szprychy powstanie nowy 139-kilometrowy odcinek linii kolejowej Ostrołęka – Łomża – Giżycko.

Minister Marcin Horała poinformował, że dla 32-kilometrowego odcinka z Ostrołęki do Łomży trwa inwentaryzacja przyrodnicza, a zakładany termin uruchomienia połączenia kolejowego na tym odcinku ma nastąpić do końca 2027 r., zaś planowany termin otwarcia trasy z Łomży do Giżycka przez Pisz, Orzysz to perspektywa 2031 r.

Projektowane połączenie kolejowe z Łomżą jest bardzo istotne dla naszego regionu, ponieważ stworzy nowe perspektywy rozwoju i poprawi funkcjonowanie nie tylko Miasta Łomży, ale także jej mieszkańców i okolic.

mat. nadesłany

Autor M. Sz.

2021-03-24

Więcej informacji z tej kategorii