Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Trudna sytuacja w lasach. Zapalność ściółki jest ekstremalna

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Zagrożenie pożarowe w lasach na dominującym obszarze kraju jest średnie, ale w całym kraju zapalność ściółki jest ekstremalna. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

Średnie zagrożenie pożarowe w lasach obowiązuje w województwach podlaskim, podkarpackim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i na większości obszarów zachodniopomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego oraz północy Dolnego Śląska.

Małe zagrożenie jest w województwach lubelskim, małopolskim, opolskim oraz na południu Śląska i Dolnego Śląska, a także w zachodnich częściach województw lubuskiego, zachodniopomorskiego, południowych terenach świętokrzyskiego i północy Pomorza.

Zapalność ściółki jest ekstremalna w całym kraju. Oznacza to, że jej wilgotność jest mniejsza niż 10 procent. Jedynie na pojedynczych obszarach zapalność jest bardzo duża.

W Polsce występuje tak zwana pogoda pożarowa, która oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się.

Od początku kwietnia wybuchło w Polsce około 1 300 pożarów lasu.

IAR

Hits: 10

Autor P. G.

2021-06-21

Więcej informacji z tej kategorii