Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Umowa na modernizację drogi wojewódzkiej 677 podpisana

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Ogromnie ważna, ale bardzo już zdegradowana, zyska nowy kształt. Droga wojewódzka 677 między Łomżą a Śniadowem będzie bezpieczniejsza i wygodniejsza. We wtorek, 9 maja, oficjalnie, z udziałem m.in. wicemarszałka Marka Olbrysia, radnego Piotra Modzelewskiego i Zbigniewa Piotrowskiego, dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu urzędu marszałkowskiego, doszło w Śniadowie do podpisania umowy na przebudowę szlaku, który jeszcze niedawno był najważniejszym prowadzącym z Łomży do Warszawy.

Teraz nie ma już takiego znaczenia, gdy powstała w pobliżu S8, a stopniowo otwierane są kolejne odcinki S61, ale nadal jest ważna. Zmodernizowana droga będzie o dobrych parametrach nie tylko dla ruchu osobowego czy rolniczego. Śniadowo to siedziba np. dużego producenta materiałów budowlanych czy firm związanych z rolnictwem oraz wielkich gospodarstw potrzebujących masowych dostaw materiałów i surowców. Piątą kadencję jestem radnym, w każdej była mowa o drodze Łomża – Śniadowo, naciskali  mieszkańcy…  W początkach tej kadencji nasz zarząd obiecał, że będzie i cieszę się, że tę obietnicę realizujemy – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Duże nadzieje z inwestycją wiążą także samorządowcy Śniadowa.

Potrzebę remontu uzasadnialiśmy od lat natężeniem ruchu, stanem technicznym istniejącej drogi i względami bezpieczeństwa. Dziękujemy twórcom programu Polski Ład,  zarządowi województwa i trzymamy kciuki za wykonawców. Mogę powiedzieć, że jest wielkie zainteresowanie przedsiębiorców, którzy w pobliżu trasy Via Baltica i wzdłuż tej drogi wojewódzkiej chcą lokować inwestycje. Wydaliśmy już kilka decyzji o warunkach zabudowy – poinformował wójt Rafał Pstrągowski.

Starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski wskazał na jeszcze jeden istotny czynnik.

To ważny moment nie tylko dla Śniadowa, ale także dla powiatu łomżyńskiego, województwa podlaskiego, a nawet kraju. Powstanie kolejny element układu komunikacyjnego, który tworzą ekspresowa Via Baltica, modernizowana droga wojewódzka 677, droga powiatowe Śniadowo – Chojny – Nowogród i dalej w stronę Kolna, droga powiatowa  Śniadowo – Szumowo, czyli łącznik do S8. A wszystko to razem tworzy dobrej jakości alternatywną i krótszą drogę z Warszawy na Mazury. Już tego lata przekonamy się  jak ważny jest ten system dróg – wyjaśniał starosta Lech Marek Szabłowski.

Szczegóły rozpoczynającej się inwestycji przybliżył Mariusz Nahajewski, dyrektor  Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Będzie to rozbudowa i przebudowa, czyli inwestycja uwzględniająca m. in. nową nośność, szerokość, odwodnienia, przebudowę miejsc kolizyjnych na odcinku blisko 5 kilometrów. Jej wartość to 50 milionów złotych z Polskiego Ładu i około 5 milionów wkładu województwa – wyjaśniał dyrektor Mariusz Nahajewski.

W ocenie wicemarszałka Marka Olbrysia, droga będzie spełniała parametry techniczne i związane z bezpieczeństwem (np. odseparowane ciągi piesze i rowerowe) praktycznie drogi krajowej.

W razie nieszczęśliwych zdarzeń będzie też znakomitą alternatywą dla S61 – dodał Marek Olbryś.

Radny Piotr Modzelewski wskazał również na walory turystyczne przyszłego ciągu komunikacyjnego Śniadowo – Łomża.

Doczekaliśmy się – skomentował sołtys Śniadowa Janusz Wojsz.

 

podlaskie.eu

 

Autor ES

2023-05-11

Więcej informacji z tej kategorii