Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Upały. Straż pożarna ostrzega przed pożarami lasów

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Straż Pożarna ostrzega przed długotrwałymi upałami, które mogą skutkować pożarami lasów. W miniony weekend strażacy odnotowali ponad półtora tysiąca pożarów w całym kraju. Ponad pół tysiąca interwencji dotyczyło płonących lasów i traw.

Najwięcej pracy strażacy mieli w województwach śląskim i mazowieckim – powiedziała Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

– To były pożary wielkoobszarowe, które były na obszarze powyżej kilkunastu, kilkudziesięciu hektarów. Takie pożary, które już wymagają interwencji samolotów Lasów Państwowych, a nawet śmigłowców z zasobnikami, tak zwanych Bambi Bucket, czyli dostarczanie wody na większe odległości. Wiąże się to z tym, że mamy do czynienia z pożarami bardzo poważnymi – powiedziała Monika Nowakowska.

W trakcie suszy można bardzo łatwo zaprószyć ogień, dlatego Monika Nowakowska-Brynda dodaje, by w najbliższym czasie najlepiej nie chodzić do lasu.

– Przede wszystkim wybierajmy do wypoczynku inne miejsca. Ograniczmy przebywanie w lasach, ograniczmy ewentualnie do szybkich, krótkich spacerów. Nie do rozbijania obozowisk, a jeżeli już, to żeby były one silnie strzeżone. Przed każdym wejściem do lasów mamy tabliczki co wolno, co jest zabronione. Przestrzegajmy tych zasad, a będziemy się cieszyli lasami jak najdłużej – powiedziała Monika Nowakowska-Brynda.

Według prognoz upały potrwają co najmniej do końca tygodnia. Najgoręcej ma być w czwartek, kiedy temperatura w wielu rejonach Polski może osiągnąć 35 stopni Celsjusza.

IAR

Autor M. Sz.

2022-06-27

Więcej informacji z tej kategorii

12 kwietnia: Rozmnożenie chleba

12 kwietnia: Rozmnożenie chleba

PIĄTEK DRUGIEGO TYGODNIA OKRESU WIELKANOCNEGO   J 6, 1-15 Jezus udał się na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego,...