Warsztaty śpiewacze, pokazy bartnictwa, czy jarmark kurpiowskiego rękodzieła – tak wyglądał niedzielny (18.08) Festyn Rodzinny w Nowogrodzie ,,Niedziela św. Rocha”. W spotkaniu wzięli udział wybitni twórcy kurpiowscy, nie mogło zabraknąć także tradycyjnych przysmaków kurpiowskich. Jak co roku przybyło wielu zainteresowanych z całego regionu:
-Na wydarzeniu prezentują się różni twórcy kurpiowscy, w moim przypadku jest, to rękodzieło plecionkarstwo.
-Jestem po raz pierwszy i zachwycił mnie Skansen Kurpiowski, był to dla mnie powrót to dawnych czasów.
Cieszymy się, że do Nowogrodu przybywa coraz więcej turystów z różnych stron Polski – mówi dyrektor Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, Juliusz Jakimowicz:
-W Nowogrodzie jest miejsce kurpiowskiej mocy, tutaj śpiewamy, gramy, honorujemy przodków kurpiowskich i ich kulturę. Cieszę się, że festyn co roku zbiera dobre recenzje oraz przybywa więcej turystów z różnych stron Polski. To wielkie święto kultury kurpiowskiej.
Od 2022 roku Skansen Kurpiowski jest instytucją prowadzoną przez samorząd woj. podlaskiego. Jak podkreśla członek zarządu woj. podlaskiego, Jacek Piorunek planowane są kolejne inwestycje na terenie Skansenu:
-Robimy wszystko, aby Skansen funkcjonował coraz lepiej, potrzebne są duże nakłady finansowe. Przez ten czas m.in. zostały wymienione urządzenia elektryczne, systemy elektryczne we wszystkich chałupach. Potrzebna jest renowacja obiektów, nowa infrastruktura. Gmina otrzymała działkę ze Starym Młynem w pobliżu Skansenu, będziemy chcieli ją zagospodarować o nowe obiekty.
Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Św. odpustowej z okazji wspomnienia św. Rocha.