Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

S61: Będzie więcej miejsc postoju i stacji benzynowych

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Dobra wiadomość dla kierowców podróżujących S61. Przybędzie Miejsc Obsługi Podróżnych ze stacjami paliw i barami.

Obecnie na terenie województwa podlaskiego mamy 11 Miejsc Obsługi Podróżnych przy wybudowanych odcinkach dróg ekspresowych S8 i S61 oraz cztery w budowie przy S61.

– Spośród nich trzy mają kategorię II, czyli oprócz parkingu i toalet jest na nich stacja paliw, restauracja/bistro. Są dzierżawione przez: Orlen, Lotos i BP. Aktualnie czynne są dwa z nich, MOP Rudniki Północ i Rudniki Południe, przy dwujezdniowej części obwodnicy Augustowa (S61). Kolejny, MOP Kołaki przy S8, jest w trakcie remontu i zostanie udostępniony kierowcom jeszcze w tym roku. Pozostałych osiem Miejsc Obsługi Podróżnych jest na razie kategorii I, czyli oferują parking, toalety i place o charakterze rekreacyjnym – mówi Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dwa z ośmiu wspomnianych Miejsc Obsługi Podróżnych zostało właśnie przekazanych firmie PKN Orlen. To MOP Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód położone przy odcinku S61 Śniadowo – Łomża Południe.

– Zgodnie z podpisanymi umowami dzierżawca zobligowany jest do wybudowania tam stacji paliw oraz restauracji/bistra, czyli dostosowania do kategorii II. W przypadku MOP Chomentowo Zachód umowa zakłada też możliwość budowy obiektu noclegowego (motel), czyli dostosowania do wymogów MOP kategorii III.  Podstawowy zakres prac, czyli stacja paliw wraz z restauracją, ma być gotowy w terminie 18 miesięcy od dnia przejęcia nieruchomości. Oznacza to, że oba MOP-y zmienią kategorię z I na II najpóźniej w styczniu 2024 roku.  Do tego czasu oba te miejsca będą dostępne dla użytkowników dróg, a kierowcy będą mogli korzystać z parkingów, toalet oraz miejsc piknikowych – wyjaśnia Malinowski.

Od 27 maja bieżącego roku trwa duży przetarg mający wyłonić dzierżawców aż ośmiu (w tym dwóch w budowie) Miejsc Obsługi Podróżnych w województwie podlaskim. Każdy oprócz parkingów i toalet ma zapewnić stacje paliw i restaurację. Te kategorii III również obiekty noclegowe (motele) o ile dzierżawca się na nie zdecyduje. Przetarg obejmuje następujące miejsca:

W ciągu drogi krajowej nr 8 (obwodnica Augustowa):

– MOP Biernatki Wschód kat. II,

– MOP Biernatki Zachód kat. III.

W ciągu drogi ekspresowej S8:

– MOP Kossaki kat. III (odcinek Wiśniewo-Mężenin),

– Cibory Południe kat. II (odcinek Mężenin-Jeżewo).

W ciągu drogi ekspresowej S61 pomiędzy Śniadowem i Szczuczynem:

– MOP Górki Wschód kat. III,

– MOP Górki Zachód kat. II,

– MOP Zabiele Wschód kat. II (w budowie),

– MOP Zabiele Zachód kat. III (w budowie).

Otwarcie ofert planowane jest na 19 sierpnia bieżącego roku.

Wczoraj (19.07.) ogłoszono też przetarg na dwa kolejne Miejsca Obsługi Podróżnych: Żubryn Wschód i Żubryn Zachód, przy powstającym właśnie odcinku S61 Suwałki – Budzisko, który ma zostać oddany do użytku jesienią.

GDDKiA/red. pg

 

 

Autor M. Sz.

2022-07-20

Więcej informacji z tej kategorii

12 kwietnia: Rozmnożenie chleba

12 kwietnia: Rozmnożenie chleba

PIĄTEK DRUGIEGO TYGODNIA OKRESU WIELKANOCNEGO   J 6, 1-15 Jezus udał się na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego,...