Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Słowo Życia: 27 stycznia

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

PIĄTEK TRZECIEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

 

Mk 4, 26-34

Jezus mówił do tłumów:
„Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo”.
Mówił jeszcze: „Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu”.

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją zrozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

 

„Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię.”

 

Jeden z obrazów Chrystusa ukazujący nam królestwo Boże. Jeśli zatrzymamy się przy tym obrazie uświadamiamy sobie, że to ziarno przechodząc poszczególne fazy rozwoju staje się nową rośliną, która w pewnym momencie może wydać właściwy dla siebie owoc. Aby tak się stało – osoba, która „wrzuciła w ziemię” to ziarno także dokonuje szeregu czynności pielęgnacyjnych: dostarcza odpowiednią ilość wody, troszczy się o właściwe nawożenie ziemi, o usuwanie chwastów, by nie pomniejszały one właściwego plonu. Jednak także inne czynniki mają tu swe znaczenie, poza pracą tego, kto zasiał to ziarno, np. światło i ciepło słońca umożliwiające procesy fotosyntezy. Także procesy zachodzące wewnątrz rośliny wpisane w cykl rozwojowy są tu istotne. Jednak nie może też zabraknąć Bożego działania, Bożego błogosławieństwa. Dlatego też rolnicy, ogrodnicy, uprawiający ziemię także w czasach nam współczesnych proszą o Boże błogosławieństwo dla swej pracy, o to, by mogli cieszyć się owocami swego trudu. Do tego, mówi Chrystus, jest podobne królestwo Boże. Wokół niego, wokół jego wzrostu troszczy się wiele osób. Ale też jest potrzebne Boże błogosławieństwo, Boża moc dla tego wzrostu. Dlatego też o tę Bożą pomoc dla owocowania Jego nauki prośmy nieustannie!

 

      2023-01-27 Słowo Życia

 

Ks. Jan Krupka

Autor ES

2023-01-27

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 marca

Słowo Życia: 30 marca

CZWARTEK PIĄTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU   J 8, 51-59 Jezus powiedział do Żydów: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam...

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

400 tysięcy – taką kwotę otrzymała gmina Zambrów na budowę nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach....