Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Sokoły: Powstanie tężnia solankowa

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Dzięki dotacji z funduszy unijnych mieszkańcy będą mogli korzystać z altany wraz z tężnią solną i nie tylko. Umowę w tej sprawie podpisali Marek Malinowski, członek zarządu województwa i Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

– Cieszę się, że za sprawą tej inwestycji centrum miejscowości Sokoły zyska nowe oblicze. Będzie to atrakcja nie tylko dla mieszkańców, ale i osób odwiedzających gminę – podkreśla Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

W ramach projektu, który uzyskał prawie 300 tys. zł dofinansowania z funduszy europejskich (koszt inwestycji to 340 tys. zł), zostanie uporządkowany i zagospodarowany teren przy ul. Kolejowej 3 w Sokołach. Powstanie tam altana z tężnią solankową oraz odpowiednia infrastruktura techniczna. Remont przejdzie też budynek gospodarczy, który będzie wykorzystywany na potrzeby tężni. Efektami prac mieszkańcy będą się cieszyć już pod koniec roku.

Tężnia solna nie wymaga wody, suchy aerozol wytwarzany jest z soli warzonej przez urządzenia medyczne. To innowacyjna metoda, która zyskała uznanie na świecie. Skuteczność inhalacji suchym aerozolem potwierdzona jest badaniami klinicznymi.

– Jest to metoda korzystniejsza dla zdrowia niż tradycyjne tężnie solankowe, działające na mokro. Suchy aerozol jest zalecany przez specjalistów. My się lubujemy w szukaniu takich rozwiązań, jakich inni nie mają, niepowtarzalnych, wyjątkowych – podkreśla Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły. – Podpisanie umowy to bardzo ważny dla mnie moment. Możemy teraz ruszyć z przetargiem i zacząć inwestycję.

Gmina Sokoły postawiła na taką inwestycję, ponieważ służy ona zdrowiu i jest na takie zabiegi zapotrzebowanie. Wytwarzany przez tężnię aerozol pomaga m. in. osobom z chorobami układu oddechowego. Wizyta w tężni działa nie tylko leczniczo, ale i głęboko relaksująco.

To nie jest jedyny projekt prozdrowotny, realizowany na terenie gminy. W Krzyżewie funkcjonuje zakład aktywności zawodowej, który prowadzi rehabilitację pocovidową, jedyną tego typu rehabilitację w województwie. Z kolei w Dworakach działa niepubliczny zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, który ma osiem oddziałów, m.in.: psychogeriatrii, rehabilitacji, centrum leczenia chorób cywilizacyjnych, uzależnienia od alkoholu, zaburzeń nerwicowych. Tężnia wpisuje się więc w kompleks ośrodków zdrowotnych w gminie Sokoły.

Projekt został wybrany w konkursie dla lokalnych społeczności zorganizowanym przez Stowarzyszenie N.A.R.E.W. – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi.

Wrota Podlasia

 

Hits: 57

Więcej informacji z tej kategorii

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obecny bilans pilotażowego programu teleopieki w...