Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Spotkała się Komisja Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Prace nad listem do kapłanów na Wielki Czwartek, nowe zasady formacji kapłańskiej oraz formacja diakonów stałych i prace Fundacji Świętego Józefa były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Zebrała się ona w poniedziałek, 3 lutego w Warszawie.

Jak poinformował ks. Wojciech Rzeszowski, sekretarz Komisji Duchowieństwa, dzisiejsze spotkanie było poświęcone przede wszystkim przygotowaniu listu do kapłanów na Wielki Czwartek. „W tym roku rozpoczęliśmy duszpasterski program związany z tajemnicą Eucharystii, która dla całego Kościoła jest fundamentem życia duchowego, zwłaszcza dla kapłanów, stąd tegoroczny list do kapłanów będzie jej poświęcony” – powiedział.

 Drugim tematem była refleksja nad wdrażaniem nowego „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, które powstało w oparciu o watykański dokument „Ratio Fundamentalis”. Polski dokument zatwierdzony wcześniej przez Konferencję Episkopatu Polski, obecnie jest tłumaczony i zostanie przedstawiony do zatwierdzenia w Watykanie.

„Myślimy już o procesie jego stopniowego wdrażania i przygotowaniu nowych dokumentów wewnętrznych, jak program formacyjny czy też statut seminarium, tak by one odpowiadały współczesnym czasom i wyzwaniom” – powiedział ks. Rzeszowski.

Kolejnym tematem obrad Komisji była formacja diakonów stałych, których w Polsce – jak zauważył ks. Rzeszowski – przybywa.  „Myślimy o tym, by to środowisko integrować i ujednolicać w kwestiach formacji czy też oczekiwań i wymagań” – powiedział.

Komisja zapoznała się też z pracami Fundacji Świętego Józefa, której zadaniem jest koordynowanie i stymulowanie działań związanych z ochroną małoletnich w Kościele. „To bardzo aktualny i ważny temat. Każda diecezja czy zgromadzenie zakonne ma już swoje dokumenty, szkolenia i program działań, jednak jest też potrzeba, by integrować te wszystkie działania i zobaczyć, jakie są jeszcze potrzeby” – powiedział ks. Rzeszowski.

Podczas dzisiejszych obrad omówiono również zakończoną sesję rekolekcyjno-formacyjną dla kapłanów na Jasnej Górze, która od wielu lat odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

Komisja Duchowieństwa spotyka się zwykle dwa razy w roku. Do jej zadań należy m.in. zapoznawanie się z dokumentami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi formacji do kapłaństwa i posługi kapłańskiej oraz troska o ich recepcję w Kościele w Polsce. Przewodniczącym Komisji od 2016 roku jest abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.

Kolejne spotkanie Komisji zaplanowano jesienią tego roku w Gnieźnie.

BP KEP

[related limit=”5″]

Autor J. E.

2020-02-04

Więcej informacji z tej kategorii

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

Zambrów: Budowa OSP w Chorzelach

400 tysięcy – taką kwotę otrzymała gmina Zambrów na budowę nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzelach....