Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Tykocin: Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej ma swoje muzeum

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie określany jest jako „Dzieło sztuk wszelkich”. To tu zobaczymy freski, rzeźbione postacie, a wszystko to zawdzięczamy hojnym fundatorom. Teraz to wszystko będzie można obejrzeć w nowym świetle, bo dzisiaj (23.06.) odbyło się oficjalne otwarcie muzeum parafialnego.

Otwarcie muzeum parafialnego połączone jest z zakończeniem głównego etapu prac remontowo-konserwatorskich naszego kościoła. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną pod przewodnictwem J.E. Ks. Janusza Stepnowskiego – Biskupa Łomżyńskiego.

Ważnym elementem spotkania był cykl krótkich wykładów. Wśród prelegentów był Generalny Konserwator Zabytków; dr. Arkadiusz Koperkiewicz, który opowiadał o historii krypty dziedziców, znajdującej się pod prezbiterium naszego kościoła i o wynikach przeprowadzonych prac archeologicznych; prof. Anna Oleńska, które przedstawiła historyczną analizę wystroju świątyni; Przemysław Gorek zaprezentował natomiast przebieg prac konserwatorskich, zastosowane rozwiązania oraz odkryte tajemnice.

Całość zakończyło zwiedzanie świątyni, krypt i muzeum.

Freski (malowidła na filarach) namalowane przez Sebastiana Eksztaina sprowadzony przez Stefana Czrnieckiego. To sztuka która przemawia. Ołtarze boczne ukazują niezwykle unikatowe ołtarze które zostały zrealizowane według francuskich rycin Nikolasa …., nigdzie nie ma takich ołtarzy. Szymon Czechowicz, największy artysta polski wykonał obrazy, które zamówił Branicki specjalnie do tykocińskiego kościoła. Sztuka zawsze do nas mówi i to jest jej zadanie. Tu Branicki posługiwał się najwybitniejszymi artystami i stad piękno kościoła.

O tym, czego można się spodziewać podczas odwiedzić świątyni mówi proboszcz parafii, ks. Jarosław Stefaniak:

      2021-06-23 ks. Jarosław Stefaniak o muzeum parafialnym

Otwarcie muzeum nastąpiło tuż po zakończeniu większości prac remontowo-konserwatorskich dodaje Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Małgorzata Dajnowicz:

      2021-06-23 Małgorzata Dajnowicz o muzeum parafialnym

Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie w ciągu miesiąca odwiedziło ok. 20 tys. ludzi.

red. pg/md/fot. RN

Hits: 254

Autor P. G.

2021-06-23

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Młodzi dla młodych

Wiara: Młodzi dla młodych

Już w najbliższą niedzielę młodzi z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łomży zapraszają młodych z całego miasta na...