Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Tykocin. Królewskie Śpiewanie: Wieczór z młodymi talentami, Singin’ Birds i Januszem Radkiem

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Ala Tracz i młodzi wokaliści z programu muzycznego The Voice Kids rozpoczęli drugi dzień IX edycji festiwalu „Tykocin. Królewskie Śpiewanie”. Potem swingujące dziewczyny z grupy Singin’ Birds przeniosły nas muzyką i strojami do roztańczonych lat 50 i 60-tych. Recital Janusza Radka stworzył na dziedzińcu tykocińskiego Alumnatu w liryczno-nastrojowy klimat.

Trio Singin’ Birds tworzą Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska oraz Dominika Dulny, które poznały się w szkole muzycznej. Stylem rozpoznawczym pań jest retro stylistyka i brzmienie głosów w bliskiej harmonii. Widzowie programów typu talen-show oraz Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu pokochali ich poczucie rytmu, swobodę i możliwość przeniesienia się w kapsule czasu na potańcówkę z rock’n’rollem w roli głównej czy eleganckich sal koncertowych i bigbandowych występów niczym w latach 50-tych.

– W szkole muzycznej zaraziłyśmy się miłością do starych utworów, to jest materiał nad którym pracują młodzi wokaliści. Zaczęło się od piosenek, potem doszły stroje i makijaże oraz układy taneczne. Wspominamy głównie lata 50 i 60-te, ale swing to głównie lata 40-te, więc odnosimy się do wszystkich pierwszych dekad XX wieku. Mogłybyśmy to retro nazwać “old new”, bo to nie jest do końca stare, często z domieszką nowoczesnych brzmień. Trudno nas zaszufladkować – mówiły artystki podczas rozmowy z Anną Czytowską i Magdą Bochenek w festiwalowym studiu.

      2021-07-23 Singin' Birds

Janusz Radek to jeden z najbardziej charakterystycznych głosów w Polsce. Wokalista, kompozytor i aktor, który koncertuje od 30 lat. Trzy z dziewięciu jego płyt pokryły się złotem. Ma na swoim koncie niezapomniane wykonania piosenek Czesława Niemena i interpretacje poezji Haliny Poświatowskiej. Ale artysta lubi się wymykać szufladkowaniu go jako skupionego wyłącznie na poezji śpiewanej czy lirycznych kompozycjach, o czym świadczą piosenki takie jak „Manekin start” czy „Facet został sam”.

– Lubię lirycznie, lubię melancholijnie, lubię długie frazy, które mnie bardzo wzruszają. Niemena śpiewam okazjonalnie, poza “Wspomnieniem” – to jedna z najlepiej napisanych piosenek. Tak, żeby tekst był jednocześnie poetycki, zrozumiały, dobrze zinterpretowany i dobrze przysposobiony do nut – mówił w naszym festiwalowym studiu Janusz Radek.

      2021-07-23 Janusz Radek

Artysta był pytany dlaczego sięgnął po wiersze Haliny Poświatowskiej, na podstawie których powstała płyta Poświatowska/Radek “Kim ty jesteś dla mnie”.

– Mam wrażenie, że znałem Poświatowską, mimo, że kiedy umierała, to mnie nie było na świecie. Odpowiada mi jej wrażliwość, jej postrzeganie świata, nie tylko liryczne, ale też sięgające do czerpania z życia w tym momencie najwięcej jak się da – mówił Janusz Radek.

Jutro (24.07) zapraszamy na koncert finałowy (17.00), podczas którego wystąpią wszyscy artyści tegorocznego festiwalu. Występy odbywają się na dziedzińcu Alumnatu, który jest współorganizatorem festiwalu.

Koncerty są transmitowane na facebook’owym profilu Radia Nadzieja.

acz/fot. Krzysztof Tyszka

Hits: 204

Autor P. G.

2021-07-24

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...