Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Tykocin: Ósmy dzień Akademii Kresów

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Ósmy dzień naszej Akademii rozpoczęliśmy “z wysokiego C”. W pierwszym spotkaniu wziął udział reżyser i pisarz Janusz Majewski, który opowiadał o fabule i kulisach napisania swoich książek: “Mała matura”, “Czarny mercedes”, “Ryk kamiennego lwa”.

W rozmowie z red. Piotrem Zarembą Janusz Majewski wyraźnie dał do zrozumienia, że tworzenie filmu i pisanie książki to dwa zupełnie inne światy, choć bez wątpienia oba wymagają wrażliwości i skupienia uwagi. Rozmowę z mistrzem dopełnia dyskusja podsumowująca Tykocińską Akademię Kresową z udziałem Soni Bohosiewicz, Zofii Turowskiej, Hanny Grudzińskiej i red. Piotra Zaremby. Uczestnicy zgodnie przyznali, że siła tęsknoty za Kresami zależy tylko i wyłącznie od zaangażowania tęskniących a kolejnym – bardziej “nowoczesnym” pokoleniom przychodzi to z coraz większą trudnością.

Drugie dzisiejsze spotkanie kresowe w kinie Hetman poświęcone było sylwetce Mariana Hemara – postaci barwnej i twórczej, przywoływanej wielokrotnie podczas Akademii. Słowo akcentujące niezwykły dorobek Mariana Hemara (stworzył ponad trzy tysiące piosenek) wygłosiła Anna Mieszkowska – absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej, dawnej Państwowej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwenowicza. Anna Mieszkowska jest ekspertem tematu, od lat zbiera dokumentację teatralną o działalności polskich artystów poza krajem. Jako jedyna podjęła się biografii Ireny Sendlerowej, a tłumaczenia jej książek ukazały się między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Brazylii. Mariana Hemara opisywała jako człowieka niezwykle utalentowanego, błyskotliwego i wrażliwego. W debacie wzięli udział również Wiktor Zborowski, Janusz Majewski i prowadzący dyskusję red. Piotr Zaremba. “Grać komedię trzeba na poważnie, czyli bez schodzenia poniżej pewnego poziomu” – stwierdził Wiktor Zborowski, pytany poczucie humoru Polaków.

Po południu przyszedł czas na spotkanie z Jackiem Bromskim – twórcą kultowej trylogii „U Pana Boga…”. Reżyser opowiada o kulisach powstania wszystkich części, ciekawostkach związanych z poszczególnymi scenami, przypomniał również udział Tykocina w powstawaniu trylogii i próbował odpowiedzieć na powracające jak bumerang pytanie: dlaczego tak bardzo kochamy stare polskie kino?

Uczestnicy Tykocińskiej Akademii Kresów obejrzeli również film „W ciemności” Agnieszki Holland poświęcony tematyce zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Oprócz samej projekcji odbyła się prelekcja Sławomira Kopra dotycząca Lwowa oraz prowadzone przez dr Łukasza Jasinę spotkanie on line z reżyserką Agnieszką Holland. Warto dodać, że film „W ciemności” otrzymał między innymi Nagrodę Publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Saint Louis i Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Projekcja filmu stała się również okazją do rozmowy o udziale Żydów w tworzeniu kultury dawnych Kresów.

Środowy wieczór należał bezsprzecznie do Mariana Opani. Jeden z najbardziej popularnych polskich aktorów przyjechał do Tykocina, by wykonać pieśni i utwory Mariana Hemara, Bułata Okudżawy i Wojciecha Młynarskiego. Recital „Moje fascynacje” został przyjęty głośnymi owacjami, a sam aktor wielokrotnie odwoływał się do źródeł, dzięki którym rozpoczęła się jego inspiracja piosenką kabaretową i nie tylko.

Komu było jeszcze mało, ten mógł na koniec odpocząć przy filmie „ABC Miłości” Michała Wyszyńskiego wyświetlanym na Rynku Starego Miasta w ramach kina na świeżym powietrzu. I tak upłynął ósmy dzień Tykocińskiej Akademii Kresów.

pd

Autor M. Sz.

2021-08-05

Więcej informacji z tej kategorii

28 marca: Do końca ich umiłował

28 marca: Do końca ich umiłował

WIELKI CZWARTEK   J 13, 1-15 Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł...