Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Tykocin: siódmy dzień Tykocińskiej Akademii Kresów

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Wspomnienie Stanisława Lema otworzyło siódmy dzień Tykocińskiej Akademii Kresów organizowanej przez powołaną dekretem biskupa Stanisława Stefanka Fundację Projekt Życie.

Wspomniany Stanisław Lem urodził się we wrześniu 1921 roku we Lwowie, był filozofem, krytykiem i futurologiem znanym z powieści gatunku since fiction. Ciekawostka – choć ukończył medycynę, nigdy nie pracował jako lekarz.

To właśnie na kanwie powieści Stanisława Lema zatytułowanej „Szpital Przemienienia” powstał film Edwarda Żebrowskiego, opisujący funkcjonowanie polskiego szpitala psychiatrycznego na początku II wojny światowej. Reżyser Edward Żebrowski dostrzegł w książce Lema fabułę godną stworzenia scenariusza, a w nim dramatyczne oskarżenie elit współodpowiedzialnych za koszmar hekatomby.

Wtorkowy program Akademii Kresów zakładał powrót raz jeszcze do sylwetki Wojciecha Pszoniaka, w oparciu o projekcję niezapomnianych filmów z jego udziałem. Jednym z nich była „Austeria” w reż. Jerzego Kawalerowicza. To ekranizacja jednej z najwybitniejszych powieści Juliana Stryjkowskiego, gdzie widz przenosi się w czasy I wojny światowej do niewielkiej przydrożnej karczmy niedaleko galicyjskiego miasteczka. Prowadzi ją stary mądry Żyd Taga i to właśnie tam znajdują schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem.

Niemniejszy aktorski kunszt zmarłego w 2020 roku Wojciecha Pszoniaka widać również w filmie „Danton” Andrzeja Wajdy. Jego projekcja w kinie Hetman stała się wstępem do ożywienia dyskusji na temat kunsztu scenicznego Wojciecha Pszoniaka, klimatu dawnego kina i jego zestawienia ze światem współczesnego ekranu.

Wtorkowy wieczór Tykocińskiej Akademii upłynął między innymi pod znakiem twórczości Janusza Majewskiego. Uczestnicy festiwalu mogli obejrzeć głośny film „Mała matura 1947” oraz wziąć udział w dyskusji z udziałem Antoniego Królikowskiego i reżysera, prowadzonej przez Grzegorza Rogowskiego. Fabuła „Matury” może zaciekawić niejednego. Bohaterem jest młody chłopak Ludwik, który pod koniec II wojny światowej zostaje wysiedlony wraz z rodziną do Krakowa, gdzie kontynuuje edukację gimnazjalną. Tam przechodzi swój okres buntu i musi odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. W filmie zagrali Antoni Królikowski i Marian Opania oraz Wiktor Zborowski – goście Tykocińskiej Akademii Kresów.

O godzinie 21:00 przyszedł czas na dobry teatr. Widzowie obejrzeli „Noc Gwiazdy” w obsadzie Justyny Sieńczyłło i Marzeny Trybały – aktorek warszawskiego Teatru Kamienica. Spektakl jest opowieścią o życiu Poli Negri – urodzonej na Kujawach kobiecie, która stała się międzynarodową gwiazdą kina niemego – ikoną, w której podkochiwali się między innymi Charlie Chaplin i Rudolf Valentino.

Akcentem kończącym siódmy dzień naszego festiwalu było kino nocne, a w nim „U Pana Boga za miedzą” w reżyserii Jacka Bromskiego. Widzowie mogli nie tylko obejrzeć kultową polską produkcję, ale również spotkać się z zaproszonym specjalnie na tę okazję Ryszardem Dolińskim, który wcielił się w rolę Śliwiaka. Tak upłynął poranek i wieczór. Dzień siódmy Tykocińskiej Akademii Kresów.

pd

Hits: 41

Autor J. T.

2021-08-04

Więcej informacji z tej kategorii