Ostatni dzień naszego Festiwalu to kulminacja pragnień, które przyświecały organizatorom od samego początku – uczczenie wybitnych osobowości, których twórczość lub życiorys związane są z Kresami. Do takich postaci należy bez wątpienia Janusz Majewski, którego benefis rozpoczął się o godzinie 19:00 w sali tykocińskiego Kina Hetman i był połączony z jubileuszem 90 tych urodzin mistrza. Spotkanie poprowadzili dr Łukasz Jasina i Błażej Hrapkowicz.
W imieniu władz województwa podlaskiego głos zabrał wicemarszałek Marek Olbryś, wręczając jubilatowi nagrodę, składając życzenia i dziękując za ogromny, różnorodny wkład w polską kulturę. Słowa uznania skierował również Wiktor Zborowski, wyrażając Januszowi Majewskiemu wdzięczność za ponad 40 letnią przyjaźń. Wspominał jej początki i ważne momenty na planie filmowym. Jubilat został również wyściskany i wycałowany przez aktorki Sonię Bohosiewicz i Marię Dębską. Ogromne wzruszenie towarzyszyło też aktorce Annie Dymnej. Chwaliła Janusza Majewskiego na jego spokój i optymizm, wyraziła też nadzieję na kolejne edycje Tykocińskiej Akademii Kresów w podobnym gronie. Reżyser został wreszcie uhonorowany buławą Czarnieckiego – specjalną Akademii. Podobne otrzymali również wspomniana Anna Dymna, Barbara Pszoniak, reż. Jacek Bromski, reż. Robert Gliński i Adam Radziszewski – dyrektor główny tykocińskiego festiwalu. Jubilat wielokrotnie żartował z publicznością, nawiązywał serdeczny kontakt i opowiadał o tym, jak wiele nauczył się dzięki zatrudnianiu na planie filmowym osób z różnych kręgów światopoglądowych, przedziałów wiekowych czy narodowości. Wskazywał, że najpiękniejszą rzeczą w pracy z ludźmi jest różnorodność.
Wcześniej, jeszcze przed południem, odbyło się spotkanie z Zofią Turowską – autorką książek o Januszu Majewskim. Opowiadała o ciekawostkach związanych z życiem mistrza, jego niełatwych losach i szerokim horyzoncie niemal nakazującym poszukiwanie dalszych sposobów wyrażania swojego stosunku do świata, od ekranu po pióro.
Uczestnicy mogli również przyjrzeć się na nowo postaci Mariana Hemara, uczestnicząc w prowadzonej przez red. Piotra Zarembę dyskusji, w której udział wzięła Anna Mieszkowska – autorka książek “Ja kabareciarz”, “Od Lwowa do Londynu”, “Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Jarossy”.
Dwa kolejne punkty programu powoli wprowadzały uczestników Akademii w kluczowe wydarzenie tego dnia.
Najpierw projekcja filmu “Czarny mercedes” Janusza Majewskiego dopełniona prelekcją dr Łukasza Jasiny pt. “Janusz Majewski – literat”. Później “Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, słowo na temat “Tykocińsko – knyszyńskiego okresu Zygmunta Starego” wygłoszone przez Grzegorza Rogowskiego, a następnie dyskusja z Januszem Majewskim i Anną Dymną, poprowadzona przez znanego już uczestnikom Akademii dra Łukasza Jasinę.
Historyk, filmoznawca i publicysta, były szef Działu Wschodniego “Kultury Liberalnej” współprowadził wraz ze znanym prezenterem radiowym i telewizyjnym Błażejem Hrapkowiczem wieczorny benefis Janusza Majewskiego. Po nim goście udali się na kolację i urodzinowy tort.
pd