Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ustanowienie Sanktuarium Maryjnego w Małym Płocku – plan transmisji

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W najbliższą sobotę 2 maja br. biskup Janusz Stepnowski ustanowi ósme Sanktuarium Maryjne w Diecezji Łomżyńskiej. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele parafialnym w Małym Płocku gdzie od prawie trzystu lat znajduje się obraz Matki Pocieszenia Ludu Bożego.

Kult Matki Bożej Małopłockiej trwa od samego początku pojawienia się wizerunku Matki Najświętszej w parafii Mały Płock, w roku 1738 aż do czasów współczesnych. Od samego początku obraz był otaczany szczególną czcią wiernych. Nieustannie płynęła i płynie modlitwa przed Panią Małopłocką. XIX i XX wiek na stałe wpisał zwyczaj pielgrzymowania z feretronami Matki Bożej na odpust 3 maja, aby pokłonić się Matce Pocieszenia – Pani Małopłockiej. Ten maryjny odpust przyciąga do świątyni rzesze parafian oraz wiernych z sąsiednich parafii. Ponadto w parafii celebruje się wiele nabożeństw maryjnych, do których w centrum należy umieścić środową, nową nowennę do Matki Boskiej Małopłockiej, która została zatwierdzona do publicznego odmawiania przez Ks. Biskupa Janusza Stepnowskiego. Jest to cotygodniowa uroczysta Msza św. z konferencją maryjną poprzedzona nowenną, na której odczytuje się z karteczek prośby wiernych. 

Wizerunek Pani Małopłockiej jest wzorowany na rzymskim obrazie Salus Populi Romani. Malowidło przedstawia NMP z dzieciątkiem na rękach.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Janem Pieńkoszem proboszczem parafii w Małym Płocku

[soundcloud id=’804363115′ height=’false’]

 

JE

[related limit=”5″]

 

Autor M. Sz.

2020-04-30

Więcej informacji z tej kategorii