Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

W Wyszkowie poświęcono pomnik św. Jana Pawła II

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

18 maja 2020 r. w poniedziałek przeżywaliśmy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godz. 19.30 po Mszy św. i Różańcu w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie, na Skwerze Jana Pawła II, u stóp kościoła, została odsłonięta i poświęcona rzeźba autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, którą ufundował anonimowy darczyńca.

Taka forma upamiętnienia 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II to pomysł Zarządu Osiedla nr 7 w Wyszkowie. Posadowienie obiektu małej architektury wykonała Gmina Wyszków oraz autor zagospodarowania przestrzennego tej części miasta.

Angelus Domini to jedno z 9 dzieł składające się na cykl Via Sancta, który prezentowany był na wielu prestiżowych wystawach w Polsce, Francji, Niemczech i Włoszech. Są to kameralne rzeźby znaczące kolejne etapy drogi, którą przebył papież Polak – od Katedry Wawelskiej w Krakowie do Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. Autor prof. Czesław Dźwigaj z Krakowa znany jest wyszkowianom z projektu pomnika Chrystusa Króla w Wyszkowie oraz jako realizator pomnika przedwojennego burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego na Placu Wyzwolenia.

Rzeźba Angelus Domini jest pełna symboliki maryjnej, fundamentu wiary Świętego Papieża. Profesor Dźwigaj uchwycił konkretny moment z końcowego etapu życia Papieża – wypuszczenia gołębicy na placu św. Piotra w geście pozdrowienia i życzenia pokoju zebranym na modlitwie wiernym. Modlitwa Anioł Pański, jak chyba żadna inna, była związana z Janem Pawłem II. O tę modlitwę maryjną, podczas której tysiące wiernych co niedzielę mogło łączyć się wraz z Papieżem Polakiem w rozważaniach nad zwiastowaniem Maryi przez Archanioła Gabriela oraz wcieleniem Jezusa Chrystusa, upominał się Karol Wojtyła u nas, swoich rodaków, kiedy rozpoczynał swoją posługę w Rzymie.

[related limit=”5″]

 

Autor J. E.

2020-05-20

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 2 kwietnia

Słowo Życia: 2 kwietnia

NIEDZIELA PALMOWA   Mt 21, 1-11 Gdy się zbliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy...

Słowo Życia: 1 kwietnia

Słowo Życia: 1 kwietnia

SOBOTA PIĄTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU   J 11, 45-57 Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy to,...