Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 12. Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej za nami

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Idealna pogoda, duchowe przeżycie, dobra zabawa i wspaniale spędzony czas. Tak można podsumować dwunastą już edycję Festiwalu Młodych u Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej. Wydarzenie przyciągnęło setki młodych chrześcijan z terenu diecezji wraz z ich katechetami i opiekunami.

Zgromadzeni na polanie, przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płonce Kościelnej, oraz w bliskim sąsiedztwie kościoła pw. Świętego Michała Archanioła od początku mogli rzucić się w wir dobrej zabawy, którą zapewniała siostra Nikodema i ks. Michał z zespołu Światowych Dni Młodzieży. Dalej było powitanie gości, tańce prowadzone przez Ruch Lednicki i podsumowanie “Drogi” przez kleryka Rafała. Nie brakowało także wspaniałych śpiewów pod przewodnictwem zespołu Theoforos, który całkowicie przyciągnął pod scenę mnóstwo młodych chrześcijan, który z pasją oddawali się wspólnym modłom i śpiewom.

Był również czas na wspólne wyciszenie się i spotkania w grupach, które potem klasyczną Belgijką ożywił, ponownie, Ruch Lednicki. Nie zabrakło żywej, energicznej Koronki do Miłosierdzia Bożego i dziękczynienia za dar rodziców i opiekunów, po którym młodzież miała czas na udanie się na Pole Pokuty i rozmowę oraz spowiedź z obecnymi na miejscu księżmi. W tym samym czasie miał miejsce panel dyskusyjny prowadzony przez o. Tomasza Maniurę, o którym można przeczytać i posłuchać trochę niżej.

Najważniejszym momentem całego festiwalu była Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Płonce Kościelnej oraz msza święta sprawowana przez biskupa Janusza Stepnowskiego. Pasterz Diecezji Łomżyńskiej w swojej homilii wskazywał na problemy współczesnego świata, jakim jest pogoń za “like’ami” oraz “followersami”, które spotykamy w Internecie i mediach społecznościowych. Dodatkowo podkreślał, że niektórzy w swojej pogoni za karierą zapominają o poświęcaniu czasu rodzinie, dzieciom i w pełni oddają się pracy, a zapominają o życiu duchowym. Na sam koniec miał miejsce akt zawierzenia Królowej Młodzieży

Na miejscu było oczywiście także nasze terenowe studio, z którego przeprowadziliśmy dla Państwa trzy interesujące rozmowa. Pierwsza z ks. Mariuszem Szulcem z KSM Diecezji Łomżyńskiej, ks. Łukaszem Brzostowskim, wikariuszem parafii Bożego Ciała w Łomży, ks. Markiem Żmijewskim, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży oraz klerykiem Rafałem Orzechowskim dotyczyła m.in. samej idei festiwalu, wspomnień z nim związanych oraz tego, jak trafić do współczesnej młodzieży. Można ją wysłuchać poniżej:

      2022-06-18 Pierwsza rozmowa

Z kolei druga rozmowa była z trzema paniami: Renatą Jabłonowską, sołtys Płonki Kościelnej, Agnieszką Stypułkowską, nauczycielką, Dianą Stypułkowską z lokalnego OSP oraz dyrektorem Szkoły Podstawowej w Płonce Kościelnej, Mariuszem Gołaszewskim. W niej można usłyszeć o znaczeniu festiwalu dla lokalnej społeczności, jak aktywizuje mieszkańców wsi oraz, czy termin przed wakacjami jest tym najbardziej odpowiednim:

      2022-06-18 Druga rozmowa

Ostatnia rozmowa była z o. Tomaszem Maniurą, oblatem, który był gościem specjalnym festiwalu i na panelu dyskusyjnym z młodzieżą rozmawiał m.in. o prawdzie. Dodatkowo odpowiedział na pytanie, czy faktycznie młodzi odchodzą od Kościoła:

      2022-06-18 Trzecia rozmowa

Przypomnijmy, że partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie, Partnerem – Lasy Państwowe, Radio Nadzieja – patronat medialny!

 

Poniżej fotorelacja z 12. Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej:

jt

Autor J. T.

2022-06-19

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 21 marca

Słowo Życia: 21 marca

WTOREK CZWARTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU   J 5, 1-3a.5-16 Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W...