Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 12 tysięcy polskich zgłoszeń na ŚDM w Lizbonie

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Już 12 tysięcy młodych Polek i Polaków zgłosiło swój udział w 37. Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie – dowiedziała się KAI w Krajowym Biurze Organizacyjnym ŚDM. Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Marek Dziedzic, sekretarz KBO wyraził nadzieję, że liczba uczestników ŚDM zgłoszonych z Polski dojdzie do 15 tysięcy. Cały czas bowiem powstają nowe grupki chętnych deklarujących chęć wyjazdu. Warto dodać, że do Portugalii przyjdą też młodzi polscy katolicy mieszkający na emigracji, którzy w swoich duszpasterstwach już przygotowują się do tego wydarzenia.

Obecne dane dotyczące liczby polskich uczestników ŚDM w Lizbonie wydają się zdecydowanie lepsze aniżeli wstępne przewidywania Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO). W czerwcu ub. roku, wkrótce po rozpoczęciu rejestracji ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor KBO szacował, że do Portugalii wybierze się co najmniej 4 tys. młodych Polaków.

Koszt osobowy dwutygodniowego pobytu w Portugalii – tzn. obejmującego udział w Dniach w Diecezji oraz tygodniowych wydarzeniach w Lizbonie oraz przeloty – to około 4 tys. zł. Ks. Koprianiuk przyznaje, że z punktu widzenia młodego człowieka jest to dużo, natomiast KBO nie ma możliwości dofinansowania wyjazdów. Jednakże zachęca młodych, żeby – wykazując się pomysłowością – organizowała w swoich parafiach zbiórki pieniężne czy licytacje. Do wykorzystania w takich celach są np. gadżety, które pozostały po w ŚDM w Krakowie w 2016 r., np. chusty czy plecaki.

“Pozostało jeszcze nieco czasu, w diecezjach odbywają się różne spotkania, podczas których księża starają się zachęcać młodych i wspierać ich wysiłki w zdobywaniu funduszy umożliwiających wyjazd” – powiedział KAI Marek Dziedzic, sekretarz polskiego biura ŚDM.

 

ekai.pl

Autor ES

2023-01-28

Więcej informacji z tej kategorii