Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 63 lata temu ksiądz Karol Wojtyła przyjął święcenia biskupie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

63 lata temu, 28 września 1958 roku, ksiądz Karol Wojtyła przyjął święcenia biskupie. Uroczystości w Katedrze Wawelskiej przewodniczył arcybiskup krakowski Eugeniusz Baziak. W konsekracji brali także udział biskupi: Franciszek Jop z Opola i Bolesław Kominek z Wrocławia.

Nowy biskup był najmłodszym członkiem Episkopatu Polski, miał 38 lat. Za swoją dewizę wybrał słowa św. Ludwika Marii Grignion de Montforta – “Totus Tuus” – “Cały Twój”. Towarzyszyły mu później w posłudze kardynalskiej i po wyborze na papieża, 16 października 1978 roku.

Już jako Jan Paweł II, w pierwszym orędziu papieskim nawiązał do uroczystości swoich święceń biskupich: “W tej właśnie godzinie, ciężkiej i pełnej bojaźni, musimy z synowskim oddaniem zwrócić się ku Maryi Dziewicy, która w tajemnicy Chrystusa zawsze żyje i działa jako Matka, i musimy powtórzyć te słowa: “Totus Tuus”, jakie przed dwudziestu laty, w dniu sakry biskupiej wpisaliśmy w nasze serce i nasze godło.”

63 lata temu nominacji Karola Wojtyły na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej dokonał papież Pius XII, 4 lipca 1958 roku. Ksiądz Wojtyła dowiedział się o tym po kilku dniach od prymasa Stefana Wyszyńskiego (późniejszego błogosławionego), który wezwał go do Warszawy. Kapłan przebywał wówczas z młodzieżą na spływie kajakowym na Mazurach.

Biskup nominat zamieszkał w Krakowie przy Kanoniczej 21. Uczestniczył w rekolekcjach episkopatu na Jasnej Górze oraz w pracach konferencji plenarnej. Przed konsekracją odbył rekolekcje w opactwie benedyktynów w Tyńcu.

3 października w katedrze na Wawelu biskup Karol Wojtyła odprawił mszę świętą pontyfikalną.

IAR

Hits: 13

Autor P. G.

2021-09-28

Więcej informacji z tej kategorii