Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 7 lat temu Jan Paweł II został ogłoszony świętym

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Siedem lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, papież Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Uroczystość ta, podobnie jak beatyfikacja papieża Polaka w 2011 roku, odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. To święto ustanowił Jan Paweł II w 2000 roku, podczas kanonizacji siostry Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia.

Jan Paweł II stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1978-2005. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: “Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. Pontyfikat papieża Polaka wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Jan Paweł II zmarł w opinii świętości, 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego.

Nadzieje wiernych na wyniesienie na ołtarze “papieża pielgrzyma”, jak określano Jana Pawła II, stały się widoczne już podczas ceremonii pogrzebowej 8 kwietnia 2005 roku, gdy ludzie zgromadzeni na placu św. Piotra wznosili okrzyki “Santo subito”, czyli “Święty natychmiast”

Podczas uroczystości kanonizacji w 2014 roku, Franciszek nazwał Jana Pawła II “papieżem rodziny”, odnosząc się do jednego z najważniejszych przesłań jego pontyfikatu, którym była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty – adhortację apostolską “O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym” oraz “List do rodzin”.

Jan Paweł II często zwracał uwagę na wymiar duchowy i znaczenie rodziny we współczesnym świecie:

– Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Musi być na tyle silna Bogiem, czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą, że potrafi pozostać ostoją dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń. 

      2021-04-27 Jan Paweł II o rodzinie

Jan Paweł II, uważany za współczesnego apostoła Bożego Miłosierdzia, opublikował encyklikę “Dives in Misericordia”, a także ustanowił specjalne święto, obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną. Wielokrotnie podkreślał, że Boże Miłosierdzie jest jedynym źródłem nadziei dla człowieka, stanowi odpowiedź na egoizm i obojętność współczesnego świata.

Za jedno z najważniejszych zadań swojego pontyfikatu Jan Paweł II uznał głoszenie orędzia o modlitwie. Wielokrotnie prosił wiernych, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem:

Trzeba zawsze się modlić, a nigdy nie ustawać – powiedział pan Jezus. Módlcie się i kształtujcie poprzez modlitwę swoje życie. Nie samym chlebem żyje człowiek i nie samą doczesnością. I nie tylko przez zaspokajanie doczesnych, materialnych potrzeb, ambicji, pożądań człowiek jest człowiekiem. Nie samym chlebem żyje człowiek, ale wszelkim słowem, które pochodzi z ust Bożych.

      2021-04-27 Jan Paweł II o modlitwie

Jan Paweł II był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Za znamienną uznaje się jego homilię wygłoszoną w czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, wówczas – kraju rządzonego przez komunistów.

Tej wizycie i późniejszym wydarzeniom w Polsce towarzyszyły słowa papieża, wygłoszone na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego):

– Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Amen.

      2021-04-28 Jan Paweł II pielgrzymka do Polski 1979

Początkiem blisko 27-letniego pontyfikatu Jana Pawła II była decyzja konklawe, podjęta w Rzymie 16 października 1978 roku. Tego dnia kardynałowie wybrali purpurata pochodzącego zza tzw. żelaznej kurtyny – Karola Wojtyłę.  Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 132 państwa. Wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych na wszystkich kontynentach. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego.

Papież Polak zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Podczas swego pontyfikatu beatyfikował i kanonizował łącznie 1820 osób, wywodzących się z różnych krajów na wszystkich kontynentach. Zwracał uwagę na świętość ludzi świeckich, między innymi beatyfikował pierwsze w historii Kościoła małżeństwo – Marię i Luigiego Quattrocchi z Włoch.

Wspomnienie liturgiczne Świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu.

IAR/red. pg

Hits: 523

Autor P. G.

2021-04-27

Więcej informacji z tej kategorii