Siedem lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, papież Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Uroczystość ta, podobnie jak beatyfikacja papieża Polaka w 2011 roku, odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. To święto ustanowił Jan Paweł II w 2000 roku, podczas kanonizacji siostry Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia.
Jan Paweł II stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1978-2005. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: “Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. Pontyfikat papieża Polaka wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Jan Paweł II zmarł w opinii świętości, 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego.
Nadzieje wiernych na wyniesienie na ołtarze “papieża pielgrzyma”, jak określano Jana Pawła II, stały się widoczne już podczas ceremonii pogrzebowej 8 kwietnia 2005 roku, gdy ludzie zgromadzeni na placu św. Piotra wznosili okrzyki “Santo subito”, czyli “Święty natychmiast”
Podczas uroczystości kanonizacji w 2014 roku, Franciszek nazwał Jana Pawła II “papieżem rodziny”, odnosząc się do jednego z najważniejszych przesłań jego pontyfikatu, którym była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty – adhortację apostolską “O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym” oraz “List do rodzin”.
Jan Paweł II często zwracał uwagę na wymiar duchowy i znaczenie rodziny we współczesnym świecie:
– Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Musi być na tyle silna Bogiem, czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą, że potrafi pozostać ostoją dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń.
Jan Paweł II, uważany za współczesnego apostoła Bożego Miłosierdzia, opublikował encyklikę “Dives in Misericordia”, a także ustanowił specjalne święto, obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną. Wielokrotnie podkreślał, że Boże Miłosierdzie jest jedynym źródłem nadziei dla człowieka, stanowi odpowiedź na egoizm i obojętność współczesnego świata.
Za jedno z najważniejszych zadań swojego pontyfikatu Jan Paweł II uznał głoszenie orędzia o modlitwie. Wielokrotnie prosił wiernych, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem:
Trzeba zawsze się modlić, a nigdy nie ustawać – powiedział pan Jezus. Módlcie się i kształtujcie poprzez modlitwę swoje życie. Nie samym chlebem żyje człowiek i nie samą doczesnością. I nie tylko przez zaspokajanie doczesnych, materialnych potrzeb, ambicji, pożądań człowiek jest człowiekiem. Nie samym chlebem żyje człowiek, ale wszelkim słowem, które pochodzi z ust Bożych.
Jan Paweł II był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Za znamienną uznaje się jego homilię wygłoszoną w czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, wówczas – kraju rządzonego przez komunistów.
Tej wizycie i późniejszym wydarzeniom w Polsce towarzyszyły słowa papieża, wygłoszone na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego):
– Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Amen.
Początkiem blisko 27-letniego pontyfikatu Jana Pawła II była decyzja konklawe, podjęta w Rzymie 16 października 1978 roku. Tego dnia kardynałowie wybrali purpurata pochodzącego zza tzw. żelaznej kurtyny – Karola Wojtyłę. Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 132 państwa. Wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych na wszystkich kontynentach. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego.
Papież Polak zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Podczas swego pontyfikatu beatyfikował i kanonizował łącznie 1820 osób, wywodzących się z różnych krajów na wszystkich kontynentach. Zwracał uwagę na świętość ludzi świeckich, między innymi beatyfikował pierwsze w historii Kościoła małżeństwo – Marię i Luigiego Quattrocchi z Włoch.
Wspomnienie liturgiczne Świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu.
IAR/red. pg
Hits: 523