Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Arcybiskup Stanisław Gądecki kończy kadencję przewodniczenia KEP

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Kończący kadencję przewodniczenia Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki ocenił, że najważniejszym wyzwaniem Kościoła w Polsce jest katecheza. W wywiadzie udzielonym rzecznikowi Episkopatu arcybiskup Gądecki wskazuje kierunki na przyszłość i podsumowuje minioną dekadę.

Wśród najważniejszych wydarzeń arcybiskup Gądecki wymienił obchody 1050-lecia Chrztu Polski, związane z nim Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu, wprowadzenie Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, pandemię i pomoc Ukrainie, a także zakaz aborcji eugenicznej:

-Przy takim braku zastępowalności, z jakim mamy do czynienia w tej chwili każde działanie promujące aborcję wydaje się samobójstwem popełnianym na społeczeństwie. Decyzja Trybunału, która sprowokowała czarne marsze była ważna i doniosła, bo pokazała szczyt tego, co można osiągnąć w odniesieniu do ochrony życia.

      2024-03-11 Abp Stanisław Gądecki o wydarzeniach w Polsce

Przewodniczący Episkopatu ocenił, że obecnie wielką troską Kościoła jest sprawa katechezy. Zaznaczył, że w treści szkolnej katechezy prawdopodobnie trzeba będzie zmienić jej ton, by mówiła bardziej o kulturze chrześcijańskiej:

-Zrozumieć to, co chrześcijaństwo wniosło w samą myśl filozoficzną, w samo rozumowanie literatury, w sztukę, w historię to wszystko jest bogactwem, które mogłoby być łatwiej zrozumiane przez samych uczniów, a na dodatek byłoby prawdopodobnie większą nie tylko obroną, ale wyjściem do przodu wobec tych tendencji, które pojawiają się i znikają.

      2024-03-11 Abp Stanisław Gądecki o katechezie

Podczas zebrania plenarnego w środę i czwartek biskupi wybiorą nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski. Kończąc 10 letnią kadencję przewodniczenia temu gremium, arcybiskup Gądecki podkreślił, że jego następcę powinny charakteryzować wiara, wizja i cierpliwa wytrwałość. „Aby zachować tożsamość kościelną, musimy przede wszystkim być świadomi tego, że jako Kościół nie jesteśmy ani po stronie lewicy, ani po stronie prawicy, ani nawet po stronie centrum, tylko jesteśmy po stronie Ewangelii” – mówił arcybiskup:

-Nie znaczy to, że cenimy wszystkie propozycje polityczne tak samo, że tak samo szacujemy wszystkie wartości, które są w świecie polityki obecnej, bo są takie myśli, które są zbieżne z myślami Kościoła, z katolicką nauką społeczną, a są też myśli całkowicie rozbieżne.

      2024-03-11 Abp Stanisław Gądecki o swoim następcy

Głównymi tematami 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 marca poza wyborem nowego przewodniczącego Episkopatu i jego zastępcy będzie kwestia nauczania religii w szkole i Fundusz Kościelny.

Informacyjna Agencja Radiowa

Autor M. D.

2024-03-11

Więcej informacji z tej kategorii