Minionej niedzieli (03.09.) na Mszy św. o godz. 12.00 wystąpił chór miejski Kontrapunkt z Ełku pod batutą Pana dra Rafała Sulimy.
Po Mszy św. odbył się godzinny koncert, na który dofinansowanie wpłynęło ze Starostwa Powiatu Wyszkowskiego. Koncertem tym rozpoczęło się duchowe przygotowywanie do 10. rocznicy ustanowienia kościoła św. Idziego Sanktuarium, która przypada za rok, 1 września 2024 r.
Wykonawcami tego koncertu byli:
– Małgorzata Trojanowska- sopran
– Chór Kontrapunkt
– Rafał Sulima, dyrygent i organista
Utwory a`capella, czyli bez akompaniamentu:
Alleluia – Douglas Brenchley;
Modlitwa do Bogarodzicy– do słów Juliusza Słowackiego, muz. Jan Żukowski;
Moja Piosnka – do słów Cypriana Kamila Norwida, muz. Józef Świder;
O Matko miłościwa – wg opracowania Jacka Sykulskiego.
Druga część koncertu odbyła się przy organach. Sanktuarium św. Idziego od ponad pół roku cieszy się nowym instrumentem piszczałkowym. Możliwości brzmieniowe organów można porównać do orkiestry. Jak zauważymy mają one duże możliwości różnorodnych barw, które zostały zaprezentowane w kolejnych utworach. Msza Ełcka – kompozytor Piotr Gronholc.
Msza Ełcka została skomponowana na 25 lecie istnienia Chóru Kontrapunkt. Z Mszy Ełckiej usłyszeliśmy cztery części:
- Alleluja
- Sanctus
- Agnus Dei
- O salutaris Hostia
Następnie artyści wykonali utwór jednego z największych kompozytorów w dziejach muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mozart żył zaledwie 36 lat, ostatnią jego kompozycją było REQUIEM. Istnieje przekonanie, że ten utwór Mozart komponował na własną śmierć. Z Requiem można było usłyszeć:
- Dies irea – które mówi: dzień to gniewu, o jak wielka będzie trwoga, gdy przed ścisłym sądem Boga, stanie grzesznych rzesza mnoga.
- Confutatis – Gdy już pójdą potępieni w wiekuisty żar płomieni wezwij mnie, gdzie są zbawieni.
- Lacrimosa – Dzień ów łzami zlan gorzkimi, w którym na sąd z prochu ziemi grzeszny człowiek stanie żywy.
Na koniec koncertu zostało wykonana Modlitwa do Najmilszej Matki – Piotra Grinholca, która jest połączeniem dwóch modlitw – Zdrowaś Mario i Litanii Loretańskiej do Matki Bożej oraz Va pensiero – Giuseppe Verdiego z opery Nabucco. Włosi traktują ten utwór jako drugi Hymn Państwowy. Na bis muzyki wykonali słynne Hallelujah z Oratorium Mesjasz Georga Fridricha Handela.
idzi-sanktuarium.pl/video: ks. dr Zdzisław Golan/fot.: Dominik Roguski